Zapomniane gry na Jarmarku w Poznaniu

PAP / drr

Prezentacja gier zapomnianych a także występy muzyczne i lunapark mają zachęcić poznaniaków do odwiedzenia 37. Jarmarku Świętojańskiego. Jarmark w Poznaniu rozpocznie się w sobotę, z powodu Euro odbędzie się w innym miejscu i czasie niż zwykle.

Tegoroczna impreza potrwa 16 dni, jarmarkowe stragany staną w starym korycie Warty. Wydarzenie otworzy w sobotę występ zespołu Tsigunz Fanfara Avantura, zamknie koncert polsko-ukraińskiej grupy Dagadana.

DEON.PL POLECA

Jak powiedział we wtorek na konferencji prasowej współorganizator jarmarku Andrzej Maszewski, wydarzenie wyjątkowo organizowane jest poza Starym Rynkiem z powodu trwającego w mieście turnieju Euro 2012.

- W związku z Euro postanowiliśmy wspólnie z władzami miasta, że jarmark będzie trwał dłużej niż zwykle, zakończy się dopiero 24 czerwca. Program układaliśmy z uwzględnieniem tego, że nie jesteśmy jedyną atrakcją w mieście i że w Strefie Kibica również będą koncerty - powiedział.

Sporo miejsca w programie tegorocznego jarmarku zajmą pokazy gier tradycyjnych i zapomnianych.

- Nie chcemy występować w kontrze do Euro, zamierzamy połączyć zmagania sportowe z kulturowym przesłaniem aktywności fizycznej. Sport to także kultura, którą każdy naród zachowuje i którą można się pochwalić. Pokażemy, jak się gra w pierścieniówkę, kapelę, duczę, rzut podkową, a także, co to jest kubb - powiedziała Małgorzata Bronikowska z Zakładu Olimpizmu i Etnologii Sportu poznańskiej AWF.

Codziennie, poza poniedziałkami, na jarmarkowej scenie organizowane będą koncerty. W Pawilonie Nowej Gazowni odbywać się będą zabawy, warsztaty i spektakle dla dzieci. Zorganizowana zostanie też wioska żywej archeologii. - Obok Pawilonu Nowej Gazowni stanie obóz, gdzie będzie można skosztować wędzonego jadła, zobaczyć, w jaki sposób kiedyś uprawiano rzemiosło i sprawdzić, jak kiedyś mieszkali ludzie - powiedział Maszewski.

Pierścieniówka to gra drużynowa która toczy się na boisku do siatkówki. Gra się przez siatkę z trzema pierścieniami, przez które przerzuca się piłkę w taki sposób, aby uniemożliwić złapanie piłki przeciwnikom. Ducza to polska gra ludowa, polegająca na rzucaniu do celu specjalną pałeczką.

Kapela to gra ludowa pasterzy kaszubskich. Polega na trafianiu kamieniem w pilnowany przez "kapelmistrza" stożek ustawionych kamieni przez uczestników stojących na obwodzie koła.

Rzut podkową polega na zarzuceniu podkowy na specjalny kołek. Nieco podobna do niej jest pochodząca z Gotlandii, ale uważana za słowiańską, strategiczna gra drużynowa kubb. Jest to swego rodzaju połączenie gry w kręgle z rzutem podkową.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Zapomniane gry na Jarmarku w Poznaniu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.