Mrowisko na Jarmarku Świętojańskim w Piszu

9 lat temu
PAP / slo

W Piszu (warmińsko-mazurskie) święto patrona miasta św. Jana zostanie w niedzielę uczczone jarmarkiem, na którym promowana będzie zdrowa tradycyjna żywność i rękodzieło ludowych twórców z Mazur.

- Celem naszej imprezy jest promowanie Mazur, zdrowej regionalnej żywności, rękodzieła rodzimych artystów oraz wymiana kulturowej z innymi regionami kraju. Jarmark Św. Jana odbywa się w trakcie Dni Pisza z okazji Święta Patrona naszego Miasta - poinformowała PAP Maria Górska z Piskiego Domu Kultury.

W trakcie jarmarku, który w niedzielę od południa będzie się odbywał na piskim rynku prezentować się będą malarze, rzeźbiarze, twórcy ceramiki, a także plecionkarze i wykonujący słynne mazurskie "pasiaki" czyli chodnik tkane z resztek materiałów.

Podczas jarmarku św. Jana będzie można skosztować i kupić tradycyjną regionalną żywność, m.in. Związek Pszczelarzy w Piszu zapowiedział sprzedaż miejscowych miodów, w imprezie uczestniczyć ma też piekarnia kurpiowska z Łysych, oferująca np. słynne marchewkowe ciastka zwane fafernuchami.

Odwiedzający jarmark będą mogli poznać także litewski przysmak - ciasto zwane mrowiskiem, które swoją nazwę zawdzięcza temu, że ma kształt stożka, a ziarna maku, którymi jest posypane wyglądają jak mrówki.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Mrowisko na Jarmarku Świętojańskim w Piszu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.