Zbudował katedrę z materiałów z recyklingu. Powstał o nim film

Zbudował katedrę z materiałów z recyklingu. Powstał o nim film
Justo Gallego Martínez (Fot. PR/Social Media)
dm/PR/Social Media

Hiszpański mnich Justo Gallego Martínez wraca do domu na obrzeżach Madrytu. W ciągu następnych sześćdziesięciu lat, bez pomocy specjalistów, buduje katedrę. Wzorując się na bazylice św. Piotra w Watykanie wykorzystuje materiały z recyklingu. Pracuje głównie sam. Otaczająca go społeczność nazywa Justo szaleńcem. O Martínezie powstał film „Katedra”, którego premiera odbędzie się podczas 62. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Poprzez połączenie materiałów obserwacyjnych i archiwalnych, a także wywiadów z osobami z otoczenia bohatera twórcy pokazują podróż Justo z jego miasta do klasztoru w północnej Hiszpanii. Dowiadujemy się, że wkrótce po przybyciu, zachorował na gruźlicę i został wydalony, aby nie zarazić swoich współbraci. W swoim rodzinnym mieście Justo wpadł w depresję. Ale gdy wyzdrowiał zaczął postrzegać swoją chorobę jako test. Chciał pokazać swoją miłość do Boga. Wtedy postanowił zbudować katedrę.

Fot. flickr.com / Jose Javier Martin Espartosa / Attribution-NonCommercial-ShareAlike 2.0 Generic (CC BY-NC-SA 2.0)Fot. flickr.com / Jose Javier Martin Espartosa / Attribution-NonCommercial-ShareAlike 2.0 Generic (CC BY-NC-SA 2.0)

Bez pomocy specjalistów i przy braku wiedzy architektonicznej, Justo zamienił opuszczoną działkę w wysoki neogotycki zabytek, który pretenduje do wpisania na listę światowego dziedzictwa UNESCO, wyczyn prawie niespotykany dla żyjącego architekta.

Justo, pełen wigoru pracował dzień i noc aż do osiemdziesiątki. Pochodził z zamożnej rodziny, która miała dużo ziemi w pobliżu Madrytu i dzięki temu mógł finansować budowę kościoła.

Na początku XXI wieku sytuacja nagle uległa zmianie. Koncern Coca Cola zwrócił się do Justo z propozycją wystąpienia w reklamie popularnego napoju tej marki. Obietnica setek tysięcy euro sprawiła, że ​​rodzina Justo przekonała go do przyjęcia oferty pomimo jego obaw.

31 maja w Krakowie podczas 62. Krakowskiego Festiwalu Filmowego odbędzie się światowa premiera filmu Denisa Dobrovody. 

PR/Social Media

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Zbudował katedrę z materiałów z recyklingu. Powstał o nim film
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.