Najpiękniejsze słowo świata… | Podcast Dialogi w połowie drogi - odc. II/40 (58)
„Dialogi w połowie drogi” – odcinek 58. Tym razem Ewa Skrabacz i Wojciech Ziółek SJ rozmawiają o sercu, jego symbolice i znaczeniu. Tematyka nawiązuje oczywiście do zbliżającej się uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa, ale autorzy podcastu nieco rozszerzają kontekst tego „serdecznego” zagadnienia, nawiązując także do pop-kulturowych odniesień.
Mówią między innymi:
- Serce to więcej niż symbol miłości. To synonim miłości. To dlatego właśnie serce jest najpiękniejszym słowem świata. Symbolizuje bowiem, albo lepiej powiedzieć, że uosabia wszystkie nasze najgłębsze, najgorętsze i najlepsze pragnienia.
- Piękno i siła uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa tkwi właśnie w tym, że Serce Jezusa uosabia tę nieskończoną i bezwarunkową miłość, która kocha bez względu na odniesione rany i doznane krzywdy. To święto, które nie zaprasza do intelektualnej refleksji, lecz do czucia, do osobistego dotknięcia życia, jego piękna i głębi.
- „Gdyby piosenek słuchał świat, to pewnie by się zmienił…” A gdybyśmy my, wsłuchali się w słowa tekstów popularnych piosenek o sercu, to poczulibyśmy pragnienia i doświadczyli duchowych rzeczywistości, jakie te słowa wyrażają i jakie się za nimi kryją: zmiana w człowieku zaczyna się od jego serca; emocjonalne tęsknoty i głody to podpowiedzi na drodze rozwoju; uznanie własnej kruchości i niedoskonałości to warunek dojrzałości…
- Serce Jezusa kocha zawsze. I zawsze najgoręcej, na zabój, bezwarunkowo. Choć tyle złego narobiliśmy, choć tyle grzechów i wyrządzonych krzywd mamy na sumieniu, Ono wciąż z jednakową naiwnością kocha nas bezgranicznie. „I choć tyle się zdarzyło, to do przodu wciąż wyrywa głupie serce”. Dzięki temu, że Ono takie „głupie” wciąż jeszcze żyjemy, wciąż mamy szansę na miłość!
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Skomentuj artykuł