Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 33

Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 33
0:00
- 0:00

Tematy 33. odcinka podcastu „Tak myślę” Tomasza Terlikowskiego to echa wywiadu papieża Franciszka dla „Corriere della Serra”, wyjaśnienie, w jakich sprawach papież ma autorytet, komentarz do wypowiedzi patriarchy Bartłomieja na temat postawy zwierzchnika Cerkwi rosyjskiej Cyryla, apel polskich biskupów o kontynuację wsparcia dla uchodźców z Ukrainy i jak ta pomoc wygląda, suspendowanie ks. Daniela Galusa, podział Zjednoczonego Kościoła Metodystycznego, jak działa hospicjum w Wilnie, pierwsza ordynacja kobiet na prezbiterki w Kościele ewangelicko-augsburskim.

(0:00) Powitanie

(2:05) Wywiad papieża Franciszka dla „Corriere della Serra” jest dramatyczny – komentuje Tomasz Terlikowski.

(5:05) Autorytet papieski nie obejmuje ani sfery polityki ani sfery geopolityki i w tych sprawach papież podlega takiej samej krytyce, jak wszyscy inni politycy – przypomina Tomasz Terlikowski. – Odpowiedzialności za bezpieczeństwo państw nie ponosi papież i dlatego nie może decydować, jak mają się bronić – dodaje. Czy dyplomacja w Watykanie naprawdę wierzy, że Sowieci i Rosja to wspaniałe państwa, czy niczego ich nie nauczył pontyfikat Jana Pawła II i jego polityka wobec Związku Radzieckiego?

(9:01) Wojna w Ukrainie jest tragedią i hańbą, która na zawsze napiętnuje jej sprawców, ludzi bez bojaźni bożej – tak o rosyjskiej agresji wypowiada się patriarcha ekumeniczny Konstantynopola Bartłomiej. I podkreśla, że czyny obecnych rosyjskich władz będą zapisane w historii świata krwią ich niewinnych ofiar.

(10:20) Rada Stała KEP wezwała Polaków, aby nie ustawali w pomocy dla uchodźców z Ukrainy.

(11:05) O tym, jak realizowana jest pomoc Polaków dla Ukraińców mówi dyrektor Caritas Archidiecezji Poznańskiej ks. Marcin Janecki.

(39:45) Metropolita częstochowski abp Wacław Depo nałożył suspensę na ks. Daniela Galusa. Kara obejmuje m.in. zakaz sprawowania Eucharystii, głoszenia Słowa Bożego, jak również noszenia sutanny. Ks. Galus zapowiedział, że nie podporządkuje się decyzji przełożonego.

(41:33) W USA doszło do rozłamu Zjednoczonego Kościoła Metodystycznego. Powodem był stosunek do tzw. małżeństw homoseksualnych i ordynacji na pastorów i pastorki osób homoseksualnych.

(43:09) Rozmowa z s. Michaelą Rak, założycielką Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie, które powstało 10 lat temu. - Zaczęło się od tego, że jest cierpienie, że są łzy, że jest nieporadność i że jest wołanie o pomoc – tak o powstaniu pierwszego hospicjum w Wilnie mówi s. Michaela.

(1:23:25) 7 maja w Warszawie odbędzie się pierwsza w historii Kościoła ewangelicko-augsburskiego ordynacja prezbiterska siedmiu diakonek.

Doktor filozofii, publicysta Telewizji Republika i felietonista Plusa Minusa, autor wielu książek, a prywatnie mąż i ojciec.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 33
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.