Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 46

Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 46
Tomasz Terlikowski
0:00
- 0:00

W 46. odcinku podcastu Tomasza Terlikowskiego „Tak myślę” omawiane są następujące tematy: Państwowa Komisja ds. Pedofilii opublikowała kolejny raport: co w nim było i komu stawia zarzuty raport Komisji, podsumowanie papieskiej pielgrzymki do Kanady i jego słowa o kontrowersyjnej doktrynie odkrycia, rozmowa z o. Maciejem Biskupem o problemie prośby o przebaczenie za grzechy przeszłości, wypowiedź papieża Franciszka dotycząca antykoncepcji, oświadczenie Watykanu ws. niemieckiej drogi synodalnej, rozmowa z dr. Sebastianem Dudą o tym, skąd decyzja Watykanu o przywołanie Niemców do porządku, wojna na Ukrainie: papież nie rozumie tej wojny i nie widzi, że to Rosja jest imperium kolonialnym, zbrodnie rosyjskich żołnierzy na ukraińskich jeńcach z użyciem nielegalnej broni.

(0:00) Powitanie.

(2:29) Kolejny raport Państwowej Komisji ds. Pedofilii. A w nim sprawy biskupów, którzy nie zgłaszają do organów ścigania spraw księży-pedofilów przed rokiem 2017, ale także mocna i słuszna krytyka Watykanu. Komisja wskazuje również, że część instytucji państwowych i społecznych odmawia współpracy przy badaniu zjawiska wykorzystywania seksualnego małoletnich.

(5:32) Podsumowanie papieskiej pielgrzymki do Kanady. To czas, w którym papież po raz przypomniał teologiczne fundamenty swojego pontyfikatu. Obok słów przeprosin i rozliczenia z przeszłością, to właśnie ten aspekt był najważniejszym elementem pielgrzymki.

(9:47) Słowa papieża Franciszka o kontrowersyjnej doktrynie odkrycia, która zapoczątkowała myślenie, że rdzenni mieszkańcy są gorsi od kolonizatorów. Papież odpowiedział tym samym na pytanie dziennikarki, która sama jest rdzenną mieszkanką Kanady.

(12:57) Rozmowa z dominikaninem o. Maciejem Biskupem o przeprosinach papieża skierowanych do rdzennych mieszkańców Kanady, którzy zaznali cierpienia z rąk członków m.in. Kościoła katolickiego, a także co oznaczają słowa Franciszka o doktrynie odkrycia.

(43:52) Nauczanie Kościoła ws. antykoncepcji nie zostanie zmienione, ale wiele na to wskazuje, że pozostanie do rozeznawania małżonkom i spowiednikom. Kolejne wypowiedzi Papieskiej Akademii Życia, jak i samego papieża zdają się na to wskazywać – mówi Tomasz Terlikowski.

(48:22) Oświadczenie Watykanu w sprawie niemieckiej drogi synodalnej. Jedność i wspólnota Kościoła leży w centrum tego dokumentu. Nie ma w nim potępienia doktrynalnych nowinek, jakie pojawiają się w czasie debaty drogi synodalnej.

(51:05) Rozmowa z dr. Sebastianem Dudą o tym, co dzieje się w Niemczech i Watykanie. Droga synodalna Niemiec wkracza w ostatni etap. Watykan przypomina niemieckim katolikom, że niektórych decyzji nie mogą podejmować samodzielnie, ponieważ istnieje ryzyko zagrożenia jedności Kościoła.

(1:22:33) Papieskie wypowiedzi o wojnie na Ukrainie. Franciszek po raz kolejny wzywa do negocjacji. - Niestety propozycja papieża jest typowym przykładem fałszywej świadomości. Problemem jest mentalna kolonialność Rosji, czego nie rozumie Watykan – zauważa Tomasz Terlikowski.

(1:24:42) Kolejna straszliwa zbrodnia Rosjan na ukraińskich jeńcach. 53 osoby zostały zabite, a 75 osób zostało rannych. Rosjanie użyli do morderstw bomb termobarycznych, które są zabronione przez prawo międzynarodowe.

Doktor filozofii, pisarz, publicysta RMF FM i felietonista Plusa Minusa i Deonu, autor podkastu "Tak myślę". Prywatnie mąż i ojciec.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz P. Terlikowski

Częstochowa jest domem Matki Polaków – Czarnej Madonny. Jak dobrze go znamy?

Tysiące cudownych uzdrowień, pielgrzymi z najdalszych zakątków świata i legendy, które rozpalają wyobraźnię milionów wierzących.

Czy klasztor w Częstochowie nawiedził sam Mesjasz? Kto...

Skomentuj artykuł

Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 46
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.