Rewolucyjna zmiana w sposobie przygotowywania hostii? Kontrowersyjny pomysł teologa

Rewolucyjna zmiana w sposobie przygotowywania hostii? Kontrowersyjny pomysł teologa
(fot. cathopic.com)
Catholic News Agency / as / ml

Jego zdaniem nadchodzący Synod Panamazoński może wprowadzić radykalną zmianę w procesie wytwarzania hostii i komunikantów.

Plany zmian w rodzaju chleba używanego podczas celebracji Eucharystii "nie pojawiły się w dokumencie przygotowawczym do Zgromadzenia Specjalnego, które odbędzie się w październiku przyszłego roku, zatem nie będą tematem następnego synodu", powiedział w piątek dla Catholic News Agency biskup Fabio Fabene, podsekretarz Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów.

Stwierdzenie hierarchy pojawiło się w kontekście słów, które padły z ust brazylijskiego teologa w ubiegłym miesiącu. W jego opinii październikowy Synod Panamazoński może rozważyć wprowadzenie chleba eucharystycznego zrobionego z manioku, powszechnej rośliny na terenach Amazonii.

DEON.PL POLECA

Jak zauważa CNA: "obecność chleba wypiekanego z pszenicy oraz wina gronowego podczas celebrowania Mszy św. są wyraźnie uregulowane przez Kościół, a każda inna materia powoduje nieważność sakramentu".

Peru: spotkanie przygotowawcze do Synodu Biskupów dla Amazonii >>

Wspomniany teolog, czyli Francisco Taborda SJ, powiedział 28 lutego, że fundamentalna zmiana w kwestii materii Eucharystii prawdopodobnie będzie tematem poruszanym podczas specjalnej sesji Synodu Biskupów.

W rozmowie dla Crux, Taborda zasugerował, że z powodu wilgoci w Amazonii w różnych porach roku, pszenny chleb staje się zbyt wilgotny by móc używać go w czasie Eucharystii.

Jego zdaniem, gdy chleb jest zbyt mokry, "to przestaje być chlebem, a jeśli przestaje być chlebem, nie jest Eucharystią".  

"W Amazonii chleb jest wytwarzany z manioku" - powiedział.

Jezuita powiedział, że decyzja w sprawie zastąpienia chleba pszennego tym wytwarzanym z manioku powinna być pozostawiona lokalnym biskupom. Z kolei abp Fabene powiedział CNA, że "zmiana kwestii Eucharystycznej jest kompetencją Kongregacji Nauki Wiary".

Papież Franciszek ogłosił hasło Synodu dla Amazonii >>

80-letni teolog jest emerytowanym profesorem teologii na Wydziale Filozofii i Teologii w Belo Horizonte, w Brazylii, gdzie nauczał przez wiele lat. Napisał kilkanaście książek, włączając w to książkę na temat teologii sakramentów.

Rzecznik Synodu powiedział CNA, że wypowiedzi Tabordy są "wyłącznie osobiste" i nie reprezentują oficjalnych planów.

Nauczanie Kościoła na temat ważnych kwestii związanych z konsekracją Eucharystii jest ściśle uregulowane. Kanon 924 §2 Kodeksu Prawa Kanonicznego głosi, że chleb “musi być tylko pszenny". Podobnie, wino musi być naturalne i wytworzone z winogron, zmieszane tylko z wodą.

Ojciec Mark Morozowich kieruje katedrą teologii i nauk religijnych na Katolickim Uniwersytecie Ameryki. Jego zdaniem: "Kościół musi być bardzo ostrożny w najnowszych kaprysach".

Kard. Barreto: małżeństwa księży to nie temat nadchodzącego synodu >>

“Kościół zawsze używał pszennego chleba, kwaszonego lub przaśnego. Kościół zawsze używał wina, czy to zmieszanego z zimną lub gorącą wodą, mieszanego raz lub dwa razy" - powiedział Morozowich w rozmowie z CNA.

Synod Panamazoński odbędzie się od 6 do 27 października.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Brant Pitre

Jezus i żydowskie korzenie Eucharystii to świeże spojrzenie na Ostatnią Wieczerzę opisaną z perspektywy tradycji judaizmu. Brant Pitre dzięki swojej dogłębnej wiedzy biblijnej odpowiada na kluczowe pytania: Jak wyglądała żydowska Pascha w czasach Jezusa? Dlaczego...

Skomentuj artykuł

Rewolucyjna zmiana w sposobie przygotowywania hostii? Kontrowersyjny pomysł teologa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.