Brazylia: rewolucja w architekturze sakralnej? Watykańska komisja zaproponowała nowe rozwiązania

Brazylia: rewolucja w architekturze sakralnej? Watykańska komisja zaproponowała nowe rozwiązania
(fot. eismannhans / pixabay)
KAI / kw

W perspektywie październikowego Synodu Biskupów w Watykanie i w kontekście realiów społeczności, zwłaszcza tych, które mają trudności z budowaniem kaplic i kościołów Konferencja Biskupów Brazylii (CNBB) zaproponowała projekt: "Przestrzeń liturgiczna dla Amazonii".

Pomysł duszpasterskiej komisji ds. liturgii brazylijskiego episkopatu polega na zaproponowaniu, zgodnie z rzeczywistymi potrzebami, projektów architektonicznych przy wykorzystaniu alternatywnych materiałów właściwych dla tego regionu.

DEON.PL POLECA

Synod amazoński: zmiana w sposobie przygotowywania hostii? >>

Według ks. Thiago Facciniego, doradcy komisji ds. liturgii, inicjatywa zrodziła na podstawie sprawozdań i opinii księży pracujących w Amazonii, którzy przedstawili trudności wspólnot tam żyjących pozbawionych odpowiednich miejsc na spotkania i celebracje i proszą o pomoc w znalezieniu odpowiednich rozwiązań dla lokalnej rzeczywistości. Niektórzy z nich przedstawili również trudności w budowaniu kaplic i kościołów prosząc o pomoc w architektonicznym projektowaniu obiektów, które byłyby trwałe i dostosowane do możliwości lokalnych wspólnot.

Projekt został zatwierdzony przez Radę Stałą CNBB a partnerem w realizacji projektu jest komisja ds. Amazonii. "Projekt składa się z dwóch elementów, z których pierwszy ma charakter edukacyjny i ma na celu oferowanie broszur z wytycznymi i sugestiami na temat organizacji przestrzeni sakralnej, a drugi to konkretne projekty z użyciem materiałów alternatywnych dostosowanych do rzeczywistości Amazonii" - wyjaśnia ks. Faccini.

Komisja ds. liturgii zaprosiła architektów i innych chrześcijańskich specjalistów do włączenia się w kształtowanie Kościoła w Amazonii. "Architekci proponują projekty kościołów wykonanych z materiałów pochodzących z regionu Amazonii, coraz tańsze i sprawiające, że świątynia będzie harmonizowała z otoczeniem" - wyjaśnił ksiądz.

Biorąc pod uwagę znaczenie regionu Amazonki dla całej planety, papież Franciszek zwołał na październik 2019 r. Synod Biskupów dla Amazonii. Głównym jego celem jest rozpoznanie nowych dróg ewangelizacji mieszkańców regionu, zwłaszcza tubylców, miejscowych rybaków, a także rozwiązanie problemu kryzysu Lasu Amazońskiego nazywanego "zielonymi płucami świata".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Małgorzata Borkowska OSB

Przez kilkanaście wieków zakonnice słuchały kazań, konferencji, rekolekcji, pouczeń, a zawsze w pokornym milczeniu, jak te nieme bydlątka: cokolwiek im mówiono, umiały tylko potakiwać. Czasem się któraś wyłamała, ale bardzo rzadko! Założenie ze strony kaznodziejów...

Skomentuj artykuł

Brazylia: rewolucja w architekturze sakralnej? Watykańska komisja zaproponowała nowe rozwiązania
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.