J 13,8 to moje Słowo na Wielki Post! Otrzymaj Słowo dla siebie!

J 13,8 to moje Słowo na Wielki Post! Otrzymaj Słowo dla siebie!
DEON.pl

Franciszek pisze: "Tę posługę może pełnić tylko ten, kto wcześniej pozwolił, by Chrystus umył mu nogi". Trzeba tego samemu doświadczyć!

Pomódl się o dobre przyjęcie tego Słowa:

Duchu Święty, otwórz mój umysł i otwórz moje serce, abym te natchnione przez Ciebie słowa czytając, poznawał i rozumiejąc przyjmował. Daj mi też siłę, abym posłuszny Bożemu natchnieniu mógł z radością kierować się nimi w życiu. Amen.

DEON.PL POLECA

Tekst Twojego Słowa (J 13, 8):

Rzekł do Niego Piotr: «Nie, nigdy mi nie będziesz nóg umywał». Odpowiedział mu Jezus: «Jeśli cię nie umyję, nie będziesz miał udziału ze Mną».

Rozważanie abpa Grzegorza Rysia:

Święte Triduum Paschalne otwiera (w Wielki Czwartek wieczorem) znak umycia nóg - Mandatum. Są w Kościele wspólnoty, dla których jest to jedyny znak liturgiczny tego wieczoru (gdyż powstrzymują się od sprawowania Mszy Świętej Wieczerzy Pańskiej). Kiedy stajesz wobec alternatywy: Mandatum albo nic - kiedy obrzęd ten przestaje być jedynie dowolnym dodatkiem do tego, co ważniejsze - wtedy zaczynasz rozumieć, że nie chodzi w nim wcale o odegranie swoistej ewangelizacyjno-teatralnej scenki (zobaczcie, co Pan Jezus zrobił uczniom na Ostatniej Wieczerzy). Chodzi o wydarzenie, które dzieje się tu i teraz - o moment (kairos), w którym uczestniczysz; dotyczy Cię osobiście.

Papież przypomniał to wydarzenie w Orędziu na Wielki Post 2015 roku, poświęconym "globalizacji obojętności". Mandatum jest oczywiście znakiem, który stoi w ostrej opozycji do postawy obojętności. Jest postawą służby, jest wypowiedzią miłości, która jest cierpliwa (wobec oporów Piotra) i przebaczająca (Jezus myje nogi także Judaszowi). I uruchamiająca - pociągająca, fascynująca.

Jednakże - podkreśla papież - Mandatum jest uruchamiające skutecznie wtedy i tylko wtedy, gdy nie zostaje zredukowane do roli raz danego (lat temu niemal dwa tysiące) przykładu: "Jezus nie chce jedynie dać przykładu, jak powinniśmy sobie nawzajem umywać nogi". To nie jest pedagogika typu: "Widziałeś, co uczyniłem? Teraz twoja kolej. Teraz ty musisz innym umywać nogi. Tak jak Ja dwadzieścia wieków temu". Aby móc komukolwiek umyć nogi, nie wystarczy wiedzieć, że Jezus uczynił to wobec Piotra i Judasza. Trzeba tego samemu doświadczyć!

Franciszek pisze: "Tę posługę może pełnić tylko ten, kto wcześniej pozwolił, by Chrystus umył mu nogi. Jedynie ten ma z Nim «udział» i dzięki temu może służyć człowiekowi".

W tych dwóch prostych zdaniach kryją się dwie wielkie intuicje. Pierwsza: każde dobro w nas jest ostatecznie odpowiedzią na miłość, jakiej doświadczamy od Pana. Niemal na wstępie Orędzia papież stwierdza, iż Bóg nie prosi nas o nic, czego by nam wcześniej nie dał. Nie wzywa nas do takich gestów miłości, których byśmy wpierw sami nie doznali z Jego strony. Do Mandatum gotowy jest jedynie ten, kto pozwolił wcześniej Jezusowi wykonać je względem siebie. Papież jakby pytał: "Widziałeś Jezusa u swoich stóp? Z miednicą i ręcznikiem? Kiedy ostatnio? Jak świeże jest w tobie to doświadczenie? Bo jeśli nie - jeśliś tego nie przeżył - to nawet nie próbuj iść z tą posługą do drugiego. Ani też nie wzywaj do niej kogoś innego, gdyż takie wezwanie będzie czystym moralizatorstwem".

Po drugie, Mandatum nie jest postawą, którą człowiek może wykrzesać sam z siebie; Pan Jezus mówi, że jest ono udziałem - a właściwie współudziałem (z Nim) - w miłości, którą Bóg ma ku ludziom. Jest udziałem w miłości Boga do człowieka (agape, caritas). Przekazuję drugiemu to (To!), co sam otrzymałem.

Tu widać, jak dalece wiara nie jest jedynie doktryną i teorią. Jest wydarzeniem, które nas przerasta. Otwiera na inny wymiar. Życie wieczne. Oto są Święta Paschalne

Rozważanie pochodzi z książki "Moc wiary"

Jak zrozumieć, co to Słowo oznacza dla mnie?

To Słowo może przeprowadzić Cię przez Wielki Post. Aby poznać je i odkryć jego znaczenie, musisz się nim modlić. Proponujemy Ci metodę modlitwy Słowem Bożym "Lectio Divina", którą Kościół modli się od wieków. Kliknij TUTAJ i czytaj, jak to robić »

Zachęcamy także do wchodzenia głębiej w Słowo Boże poprzez kontemplację ewangeliczną i modlitwę prostoty. To wymagająca forma - ale idealna na Wielki Post! Czytaj o tym, w jaki sposób stosować kontemplację Słowa Bożego»

Przeczytaj też te artykuły o rozumieniu Słowa Bożego i modlitwie Nim:

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła

Teksty arcybiskupa Grzegorza Rysia to Ewangelia głoszona z mocą. Budzą wiarę. Dodają nadziei. Pomagają doświadczyć miłości Boga. W czym tkwi ich siła? W Słowie Bożym, które nie jest przysłonięte...

Skomentuj artykuł

J 13,8 to moje Słowo na Wielki Post! Otrzymaj Słowo dla siebie!
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.