"Demon południa" i "matka wszystkich grzechów". Czym jest acedia i jak z nią walczyć?

"Demon południa" i "matka wszystkich grzechów". Czym jest acedia i jak z nią walczyć?
fot. Luca Franzoi / Unsplash

- Acedia to bardzo poważny stan. Ojcowie pustyni nazywali ją "zmęczeniem w połowie drogi" i "demonem południa" - mówi ojciec Dariusz Piórkowski SJ w piątym odcinku rekolekcji wielkopostnych "Pytania o wiarę".

"Jak walczyć z acedią? Czuję, że jestem w kropce i kręcę się w miejscu. Wiele odpowiedzi to znalezienie prawdy. Tylko jak w stanie duchowej depresji dojść, co jest a co nie jest prawdą dla mnie?" - pyta Ola.

Dariusz Piórkowski SJ mówi, że w pierwszej kolejności musimy dojść do tego, czy na pewno jesteśmy w stanie acedii. Znalezienie odpowiedzi na to pytanie może jednak nie być łatwe, ponieważ możemy mieć do czynienia z podobnymi stanami, które acedią nie są.

Acedia to nie to samo co oschłość

- Acedia to zniechęcenie i zmęczenie związane z naszą wiarą, powołaniem, Bogiem. Święty Tomasz z Akwinu mówi, że człowiek smuci się z powodu Boga i darów, które otrzymał - mówi jezuita i dodaje:

DEON.PL POLECA

"Acedia to bardzo poważny stan, nazywany matką wszystkich innych grzechów. Zamieszanie wiąże się z tym, że przez wieki acedię utożsamiano z lenistwem, z tym, że mi się nie chce".

Jezuita wskazuje, że należy dokonać rozróżnienia między acedią, a oschłością, stanem bardzo podobnym do acedii.

- Jest to dobry stan, bo Pan Bóg podczas modlitwy i w życiu codziennym zabiera nam zapał. Jest to rodzaj oczyszczenia. Robimy coś wtedy, kiedy nas nie niosą uczucia. To nie jest to samo co acedia, bo w acedii mogę być bardzo aktywny. Tu jest pułapka - nie tylko lenistwo może być skutkiem acedii ale również aktywizm i działanie - mówi jezuita.

"Demon południa"

Dariusz Piórkowski SJ wskazuje, że ojcowie pustyni nazywali acedię "zmęczeniem w połowie drogi", "demonem południa".

- Kiedy mnich, żyjąc w odosobnieniu wiele lat, przezwyciężył z Bożą pomocą wszystkie pokusy dotyczące ciała - nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu, nieczystość - wtedy dopiero przychodził demon południa, zwątpienie, czy to wszystko w ogóle ma sens: "co ty tu robisz i po co, gdzie indziej byłoby ci lepiej, inni mają łatwiej" i tak dalej - wskazuje jezuita.

Zobacz cały odcinek rekolekcji wielkopostnych "Pytania i wiarę":

Rekolekcjonista i duszpasterz. Autor książek z zakresu duchowości. 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Dariusz Piórkowski SJ

Czy musimy spowiadać się przed księdzem?
Co zrobić, gdy spowiednik nas nie zrozumie lub zrani?
Jak radzić sobie ze zniechęceniem?
W jaki sposób kształtować sumienie?
Czym różni się słabość od grzechu?

Skomentuj artykuł

"Demon południa" i "matka wszystkich grzechów". Czym jest acedia i jak z nią walczyć?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.