Jak rozeznać swoje powołanie? Dariusz Piórkowski SJ: Trudno zostać księdzem, jeśli się tego nie chce

Jak rozeznać swoje powołanie? Dariusz Piórkowski SJ: Trudno zostać księdzem, jeśli się tego nie chce
fot. Ante Hamersmit / Unsplash

- Trudno zostać księdzem, mężem, żoną, osobą samotną, jeśli się tego nie chce. Byłoby to wbrew logice działania Bożego - mówi Dariusz Piórkowski SJ w czwartym odcinku rekolekcji wielkopostnych "Pytania o wiarę".

Jezuita zaczyna od stwierdzenia, że początkiem jakiegokolwiek rozeznawania są zawsze nasze pragnienia.

- Pan Bóg nie objawia nam swojej woli z zewnątrz, w jakiś tajemny sposób, czy zrzucając z nieba list, na którym jest napisane, co powinniśmy robić. Bóg działa przez nasze człowieczeństwo - mówi jezuita i dodaje, że nasze pragnienia powinny być pierwszym krokiem na drodze rozeznawania naszego powołania. Duszpasterz podkreśla również, że nie chodzi o jednodniowe zachcianki ale o "konkretną i powracającą myśl, za którą idzie jakieś działanie".

Rozeznając powołanie, warto zasięgnąć porady innych

- Oczywiście same pragnienia mogą nas mylić, mogą być chwilowe. Dlatego dobrze jest to skonfrontować na modlitwie i ze Słowem Bożym, porozmawiać o tym z kimś, kto przeszedł tę drogę, albo kto towarzyszy innym - wyjaśnia Dariusz Piórkowski SJ.

DEON.PL POLECA

Rozeznawanie powołania często jest wieloetapowe

Jezuita wskazuje również na to, że odkrywanie swojego powołania to często wieloetapowe szukanie i przyglądanie się, przy którym nie należy się spieszyć.

- Trudno się spodziewać, że Pan Bóg da nam jakieś "oświecenie", po którym będziemy niezbicie pewni, że to jest nasza droga - wyjaśnia duszpasterz. Dodaje jednak, że "Pan Bóg, stwarzając nas, już nas przygotował, wyposażył nas w to, co ma służyć wypełnianiu naszego powołania".

- Trudno zostać księdzem, mężem, żoną, osobą samotną, jeśli tego nie chcę. Byłoby to wbrew logice działania Bożego, po Duch Święty do niczego nas nie przymusza, raczej działa delikatnie - mówi Dariusz Piórkowski SJ.

Rekolekcjonista i duszpasterz. Autor książek z zakresu duchowości. 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Dariusz Piórkowski SJ

Czy musimy spowiadać się przed księdzem?
Co zrobić, gdy spowiednik nas nie zrozumie lub zrani?
Jak radzić sobie ze zniechęceniem?
W jaki sposób kształtować sumienie?
Czym różni się słabość od grzechu?

Skomentuj artykuł

Jak rozeznać swoje powołanie? Dariusz Piórkowski SJ: Trudno zostać księdzem, jeśli się tego nie chce
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.