Jak popełnione przez nas grzechy wpływają na nasze zdrowie?

Jak popełnione przez nas grzechy wpływają na nasze zdrowie?
fot. Ioann-Mark Kuznietsov / Unsplash

- Nie ma bezpośredniego związku między naszymi grzechami a naszym zdrowiem psychicznym czy fizycznym. Niemniej nie trudno zauważyć, że niektóre grzechy mogą bardzo zniszczyć nasze zdrowie - mówi Dariusz Piórkowski SJ w trzecim odcinku rekolekcji wielkopostnych "Pytania o wiarę".

- Nie należy postrzegać związku między chorobami ciała czy psychiki, a grzechem - mówi Dariusz Piórkowski SJ. Jezuita przytacza przykład niewidomego od urodzenia. Gdy uczniowie pytają Jezusa o to, kto zgrzeszył i stał się przyczyną jego cierpienia, Jezus odpowiada: "Ani on, ani jego rodzice".

Nie ma bezpośredniego związku między naszymi grzechami a naszym zdrowiem

Duszpasterz odnosi się również do Ewangelii o synu marnotrawnym.

- W innym przypadku widzimy syna marnotrawnego, który doświadczył głodu, stanął na granicy śmierci z powodu swojego lekkomyślnego życia. Nie pracował, żył z dnia na dzień i poniósł w którymś momencie skutki swoich złych wyborów, skutki grzechu. I one go dotknęły. Ale mamy również, w tej samej Ewangelii Łukasza, przypowieść o biednym Łazarzu, który leżał u wrót pałacu bogacza, pokryty wrzodami, w nędzy i w głodzie. Za chwilę go widzimy w niebie, na łonie Abrahama, z wyraźną wskazówką, że nie cierpiał na ziemi z powodu swoich grzechów - wyjaśnia Dariusz Piórkowski SJ i dodaje:

DEON.PL POLECA

"Nie mamy więc bezpośredniego związku między naszymi grzechami, a naszym zdrowiem psychicznym czy fizycznym. Niemniej nie trudno zauważyć, że niektóre grzechy mogą bardzo zniszczyć nasze zdrowie - zranienia ze strony innych ludzi, rozpady związków małżeńskich, zdrady, poniżenia… One bardzo wpływają na nasze zdrowie psychiczne".

Jezuita wskazuje, że równie dotkliwe mogą być również konsekwencje grzechów, które sami popełniamy.

- My również ranimy siebie przez niektóre nasze grzechy. Widać to najbardziej w różnego rodzaju uzależnieniach, które zaczynają się niewinnie, a kończą dramatycznie. Bałbym się natomiast stawiać znak równości między grzechem a chorobą - wyjaśnia duszpasterz.

 

Rekolekcjonista i duszpasterz. Autor książek z zakresu duchowości. 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Dariusz Piórkowski SJ

Czy musimy spowiadać się przed księdzem?
Co zrobić, gdy spowiednik nas nie zrozumie lub zrani?
Jak radzić sobie ze zniechęceniem?
W jaki sposób kształtować sumienie?
Czym różni się słabość od grzechu?

Skomentuj artykuł

Jak popełnione przez nas grzechy wpływają na nasze zdrowie?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.