Dariusz Piórkowski SJ: Modlitwa jest przejawem naszego miłosierdzia

Dariusz Piórkowski SJ: Modlitwa jest przejawem naszego miłosierdzia
fot. Studio Inigo, DEON.pl

- Nie uzdrowimy drugiego człowieka, który przychodzi do nas z trudnym problemem, chorobą lub bolesnym doświadczeniem, ale możemy go wesprzeć. I to jest ważniejsze, niż gotowe rozwiązanie, które podamy mu na tacy - mówi ojciec Dariusz Piórkowski SJ w pierwszym odcinku naszego wielkopostnego cyklu "Pytania o wiarę".

Jezuita, duszpasterz, doświadczony kierownik duchowy i rekolekcjonista odpowiada na pytania czytalników DEON.pl.

"Czy modlitwa za innych ma sens, skoro i tak nie mamy wpływu na innych i nie wiemy, co dla nich dobre? Czy nie jest to magiczne podejście do wiary?" - napisała Joanna.

Czy jest sens modlić się za innych?

Dariusz Piórkowski SJ zwraca uwagę na to, że Bóg często działa dzięki pośrednictwu innych.

DEON.PL POLECA

- Pomiędzy nami istnieje głęboka komunia, a Bóg działa przez pośredników. Modlitwa za innych kojarzy mi się z rozmową. Czasami jedyne, co możemy zrobić, to kogoś wysłuchać, posłuchać, co ma do powiedzenia, jaką ma trudność, jaki problem… Samo wysłuchanie, danie mu wsparcia i bycie obecnym już jest dla tego człowieka pomocą i daje mu nadzieję i siłę.

Jak powinna wyglądać modlitwa?

- Modlitwa wiąże się z tym, na ile nasze serce staje się miłosierne i pełne współczucia. Katechizm Kościoła Katolickiego wspomina o modlitwie, powołując się na Abrahama. Okazuje się, że już sam Abraham modlił się za mieszkańców Sodomy i Gomory do Boga i wstawiał się za nimi, bo pewnie miał w sobie dla nich współczucie - wyjaśnia jezuita i dodaje:

"Modlitwa jest przejawem naszego miłosierdzia. Tak się upodabniamy do Boga".

- Nie uzdrowimy drugiego człowieka, który przychodzi do nas z trudnym problemem, chorobą, bolesnym doświadczeniem, ale możemy go wesprzeć. I to jest ważniejsze, niż gotowe rozwiązanie, które podamy mu na tacy - mówi Dariusz Piórkowski SJ.

"Pytania o wiarę"

Wielkopostne czwartki zarezerwowaliśmy dla "Pytań o wiarę". To cykl "Q&A" ojca Dariusza Piórkowskiego SJ, który rozwinie sześć, zaproponowanych przez Was tematów. Czy grzech wpływa na nasze zdrowie? Jak radzić sobie z acedią? Czy spowiedź generalna ma sens? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w każdy czwartek Wielkiego Postu.

 

Rekolekcjonista i duszpasterz. Autor książek z zakresu duchowości. 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Dariusz Piórkowski SJ

Czy musimy spowiadać się przed księdzem?
Co zrobić, gdy spowiednik nas nie zrozumie lub zrani?
Jak radzić sobie ze zniechęceniem?
W jaki sposób kształtować sumienie?
Czym różni się słabość od grzechu?

Skomentuj artykuł

Dariusz Piórkowski SJ: Modlitwa jest przejawem naszego miłosierdzia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.