Wielki Post 2023. Propozycje od DEON.pl

Wielki Post 2023. Propozycje od DEON.pl
fot. Deposithotos / pk
DEON.pl

Przed nami kolejny Wielki Post. Czas wyciszenia, nawrócenia, poszukiwań i modlitwy. Na ten szczególny okres przygotowaliśmy dla Was kilka projektów, które pomogą Wam głębiej zajrzeć w swoje wnętrze, relacje i życie duchowe. Oto nasze propozycje na Wielki Post 2023.

Za 6 tygodni będziemy przeżywać największą tajemnicę naszej wiary - pamiątkę Męki i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Na początku kolejnego Wielkiego Postu nie zatrzymujmy się więc wyłącznie na posypaniu głowy popiołem. Sięgnijmy po konkretne narzędzia, które pomogą nam w przeżywaniu tego szczególnego czasu.

Wielki Post 2023 na DEON.pl

Na tegoroczny Wielki Post przygotowaliśmy dla Was projekky, które - jak wierzymy - pomogą Wam głębiej przeżyć ten niezwykły czas. Wśród nich znajdziecie m.in. duchowe rozważania, nowy podcast oraz cykl "Q&A". Oto nasz wielkopostny rozkład jazdy:

Poniedziałek | "Pieśni Wielkopostne"

W bogatym zestawie pieśni wielkopostnych największy zbiór stanowią stare kompozycje, których język nierzadko odbiega od tego, jakim dziś posługujemy się w Kościele. Proste linie melodyczne, proste rymy i niewyszukane, surowe dźwięki kontrastują jednak z bogatą formą estetyczną oraz niezwykle głęboką teologią cierpienia. Pieśni te miały z założenia być łatwe do zapamiętania, a jednocześnie miały pobudzać do refleksji i żalu, aby rozważanie bolesnych treści męki i śmierci Jezusa ułatwiało wiernym emocjonalne zaangażowanie i modlitwę. W ten sposób stały się one otwartą bramą do kontemplacji, w której ból Boga staje się bólem człowieka, a cierpienie Jezusa w konkretny sposób angażuje samego modlącego. W cyklu przeznaczonym na ten wielki post postaramy się wejść w tę atmosferę zadumy przez medytację wielkopostnych tekstów, aby i nasze dusze zaczęły śpiewać i aby pomogło im to zagłębić się w niepowtarzalną atmosferę Wielkiego Postu. Na poniedziałkowy cykl "Pieśni Wielkopostne" zaprasza ojciec Jakub Kołacz SJ.

Wtorek | "Dialogi w połowie drogi"

We wtorki zapraszamy Was na "Dialogi w połowie drogi", nowy podcast, którego będziecie mogli wysłuchać na YouTube i Spotify. "Nieustannie jesteśmy w drodze. Na trochę przystajemy, bywamy, przebywamy. Potem znów ruszamy i lecimy dalej. Czasem nawet odlatujemy. Ważne, żeby wiedzieć, że wszystko jest po coś, żeby smakować przygodę. Dlatego warto się zatrzymać, porozmawiać, spotkać. Przed nami 40-dniowa podróż. A komu w drogę, temu… »Dialogi w połowie drogi«" - piszą Ewa Skrabacz i Wojciech Ziółek SJ, twórcy podcastu.

DEON.PL POLECA

Środa | "Rozważania papieża Franciszka"

Papież Franciszek w orędziu na tegoroczny Wielki Post wskazał na znaczenie doświadczenia ascezy. Zaapelował do wierzących, by oderwali się od "przeciętności i próżności" i wyruszyli drogą wymagającą wysiłku i ofiarności. W środy oddajemy więc głos papieżowi Franciszkowi, którego rozważania poprowadzą nas w głąb naszej duchowości i pomogą w przeżywaniu Wielkiego Postu.

Czwartek | "Pytania o wiarę"

Czwartki zarezerwowaliśmy dla "Pytań o wiarę". To wielkopostny cykl "Q&A" ojca Dariusza Piórkowskiego SJ, który rozwinie sześć, zaproponowanych przez Was tematów. Czy grzech wpływa na nasze zdrowie? Jak radzić sobie z acedią? Czy spowiedź generalna ma sens? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w każdy wielkopostny czwartek.

Piątek | "Ignacjański rachunek sumienia"

Kilkaset lat temu św. Ignacy Loyola poradził grupie swoich uczniów, żeby codziennie praktykowali rachunek sumienia. Uważał, że to najważniejszy moment w ciągu dnia. Od tego czasu modlitwa ta pomogła tysiącom chrześcijan odkrywać Boga w codzienności i lepiej rozumieć samych siebie. W wielkopostne piątki zapraszamy Was na chwilę duchowej refleksji według ignacjańskich rachunków sumienia - rozważań Marka Thibodeaux SJ, duchowego uczenia św. Ignacego, który proponuje świeże spojrzenie na tę sprawdzoną modlitwę i pokazuje, w jaki sposób możesz dostosować ją do swoich potrzeb i życiowej sytuacji, tak by dzielić z Bogiem każdą chwilę swojego życia.

Sobota | "Katechezy Benedykta XVI o modlitwie"

Wielki Post to czas modlitwy i autentycznego spotkania z Bogiem. Ale jak modlić się, by naprawdę pogłębić przyjaźń z Chrystusem? Czy w czasie modlitwy może chodzić o coś więcej, niż tylko o koncentrowanie się na swoich problemach i prośbach? W soboty Wielkiego Postu zachęcamy Was do odkrycia modlitwy na nowo. Pomogą nam w tym rozważania papieża Benedykta XVI, nauczyciela modlitwy, który kontemplował Boga w pokornej ciszy, nieustannie wspierając Kościół.

Poniedziałek - piątek | "Ja Jestem Życiem". Rozważania wokół Ewangelii według świętego Jana

"Kimże Ty jesteś?" albo "Kim Ty siebie czynisz?" - wykrzykiwali gniewnie faryzeusze, kiedy Jezus sugerował, że jest Bogiem. Dzisiaj zaprasza Ciebie, abyś pytał: "Kim Jezus jest dla mnie?".

Zwykle postać Jezusa kojarzy nam się z łagodnością, miłosierdziem, nadstawianiem "drugiego policzka", akceptacją krzyża i cierpienia. Ale Ewangelia św. Jana pokazuje nam też wiele scen kontrowersji i sporów, napięć i oskarżeń, jakie były wysuwane wobec Chrystusa. Dzisiaj także doświadczamy wielu sytuacji napięć i oskarżeń. Będziemy w tych dniach towarzyszyć Jezusowi, który jest szykanowany, sądzony i zostanie skazany na śmierć krzyżową. W tych trudnych momentach trwajmy przy Panu. On przypomina: "Ja Jestem twoim życiem"! Dajmy się Mu "przyciągnąć do siebie"! 

W tym Wielkim Poście i Wielkanocy posłuchaj serii medytacji na bazie całej Ewangelii św. Jana, która powstała przy współpracy DEON.pl z "Modlitwą w drodze" i "Biblią Audio". Rozważania będą dostępne na YouTube i Spotify. Pierwsza część zostanie opublikowana w czwartek, 23 lutego. Na rozważania zaprasza ojciec Paweł Kosiński SJ.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Thomas Keating OCSO

Czym jest modlitwa głębi i jak zacząć ją praktykować?
W jaki sposób zasmakować jej duchowych owoców: pokoju, skupienia, poczucia Bożej obecności?
Jak łączyć kontemplację z działaniem?

Ojciec Thomas Keating (1923–2018), założyciel i duchowy...

Skomentuj artykuł

Wielki Post 2023. Propozycje od DEON.pl
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.