Bp Artur Ważny: Kościół dopuszcza przyjmowanie Komunii na cztery sposoby. Niektórzy mają z tym wielki problem

Bp Artur Ważny: Kościół dopuszcza przyjmowanie Komunii na cztery sposoby. Niektórzy mają z tym wielki problem
Bp Artur Ważny. Fot. Profetopl / YouTube
Bp Artur Ważny / profeto

- Kościół dopuszcza przyjmowanie Komunii Świętej na cztery sposoby - stojąc, klęcząc, do ust i na rękę. Niektórzy mają z tym wielki problem, niszcząc Kościół i dokonując rozłamu w Kościele - mówi bp Artur Ważny. Zobacz siódmy odcinek wielkopostnych rekolekcji "Ile Kościoła w Kościele?".

Bez Ducha Świętego nie ma Kościoła

- Niektórzy ojcowie Kościoła uważają, że pierwsze zesłanie Ducha Świętego było wtedy, gdy Jezus, "skłoniwszy głowę, oddał ducha". Ten "duch" to Duch Święty, który zstąpił na obecnych pod krzyżem - na ten miniaturowy Kościół - mówi bp Artur Ważny i dodaje:

"Okazuje się, że bez Ducha Świętego nie ma Kościoła. Duch święty zwołuje Kościół, gromadzi Kościół, sprawia, że każdy z nas w sercu może wołać: »Abba Ojcze«. To Duch Święty sprawia, że Kościół jest przedłużeniem wcielenia Jezusa Chrystusa. Jest znakiem i narzędziem zjednoczenia ludzi z Bogiem i całego rodzaju ludzkiego. To Duch Święty rodzi w Kościele charyzmaty i sprawia, jak dyrygent, że możemy w tej różnorodności darów brzmieć. To Duch Święty w sposób szczególny objawia się przez sakramenty Kościoła, w sposób szczególny w Eucharystii".

Różnorodność darów jest bogactwem

- Różnorodność darów jest bogactwem, jest zamierzona przez Boga, choć dziś wydaje się - także w polskim Kościele - czymś bardzo trudnym. Wielu nawzajem się osądza, oskarża o złe wierzenie, złą pobożność, o niewłaściwe zachowania w liturgii… To wielki problem, to niesłuchanie Ducha Świętego - wyjaśnia tarnowski biskup i dodaje:

DEON.PL POLECA

- Kościół dopuszcza przyjmowanie Komunii Świętej na cztery sposoby - stojąc, klęcząc, do ust i na rękę. Jak sobie z tym poradzić? Niektórzy mają z tym wielki problem, niszcząc Kościół i dokonując rozłamu w Kościele.

Posłuchaj całego odcinka:

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Andrzej Draguła

Niebanalne, esencjonalne i prowokujące do myślenia teksty o Kościele

Być z Kościołem, gdy przeżywa momenty swojej świetności, swój „złoty wiek”, nie jest trudno. Wyzwaniem stają się chwile, w których przechodzi on przez „noc”; okresy, gdy...

Skomentuj artykuł

Bp Artur Ważny: Kościół dopuszcza przyjmowanie Komunii na cztery sposoby. Niektórzy mają z tym wielki problem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.