Mt 5,25 to moje Słowo na Wielki Post! Otrzymaj Słowo dla siebie!
To fragment najważniejszego kazania Jezusowego, zwanego Kazaniem na Górze - rada dla człowieka postawionego w stan oskarżenia, zagrożonego sądem.
Pomódl się o dobre przyjęcie tego Słowa:
Duchu Święty, otwórz mój umysł i otwórz moje serce, abym te natchnione przez Ciebie słowa czytając, poznawał i rozumiejąc przyjmował. Daj mi też siłę, abym posłuszny Bożemu natchnieniu mógł z radością kierować się nimi w życiu. Amen.
Tekst Twojego Słowa (Mt 5,25):
Pogódź się ze swoim przeciwnikiem szybko, dopóki jesteś z nim w drodze, by cię przeciwnik nie podał sędziemu, a sędzia dozorcy, i aby nie wtrącono cię do więzienia.
Rozważanie abpa Grzegorza Rysia:
W tekście oryginalnym (greckim) przekazu św. Mateusza pada tu słowo eunoeo, które może oznaczać: 'pomyśl życzliwie' o swoim przeciwniku, a nawet 'zaprzyjaźnij się' z nim. Przyznam jednak, że największy rezonans wywołał we mnie łaciński przekład tego zdania dokonany przez św. Hieronima. W Wulgacie czytamy: esto consentiens adversario tuo, to znaczy ‘okaż się współczujący ze swoim przeciwnikiem’. Co bowiem znaczy "współczuć" ze swoim przeciwnikiem? Poczuć z nim jedno? Wzbudzić w sobie jego odczucia? Przecież wiadomo, co czuje do mnie mój przeciwnik: niechęć, wzburzenie, osąd, oskarżenie, przekonanie o mojej winie...
No właśnie. Jedno poczuć ze swoim przeciwnikiem to znaczy: zobaczyć problem w sobie, dostrzec przyczynę naszej niezgody i sporu w sobie (nie w nim!), odnaleźć winę w sobie - w swoich decyzjach i postępowaniu, w swoich postawach - i poczuć do nich niechęć (tak jak on!). Osądzić się samemu, ale (!) przyjmując za punkt wyjścia emocje "drugiej strony". Wtedy - być może - nie będziesz już potrzebował innego sędziego (a nawet Sędziego!)
Czy uczyni was to przyjaciółmi? Trudno powiedzieć. Jeśli, to zapewne nie od razu i automatycznie. Z całą pewnością jednak odnajdziesz Przyjaciela w Bogu, który w Jezusie Chrystusie - jak kozioł ofiarny - bierze na siebie winy nas wszystkich.
Rozważanie pochodzi z książki "Moc Słowa"
Jak zrozumieć, co to Słowo oznacza dla mnie?
To Słowo może przeprowadzić Cię przez Wielki Post. Aby poznać je i odkryć jego znaczenie, musisz się nim modlić. Proponujemy Ci metodę modlitwy Słowem Bożym "Lectio Divina", którą Kościół modli się od wieków. Kliknij TUTAJ i czytaj, jak to robić »
Zachęcamy także do wchodzenia głębiej w Słowo Boże poprzez kontemplację ewangeliczną i modlitwę prostoty. To wymagająca forma - ale idealna na Wielki Post! Czytaj o tym, w jaki sposób stosować kontemplację Słowa Bożego»
Skomentuj artykuł