Nagroda Karola Wielkiego dla papieża Franciszka

Nagroda Karola Wielkiego dla papieża Franciszka
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI / pk

Papież Franciszek przyjmie 6 maja w Watykanie międzynarodową Nagrodę Karola Wielkiego.

Ojciec Święty został uhonorowany przez niemiecki Akwizgran tą prestiżową nagrodą za "wybitne orędzia i znaki, które niesie jego pontyfikat na rzecz pokoju i zrozumienia, współczucia i tolerancji, solidarności i ochrony stworzenia".

Ponadto podkreślono, że papież nie tylko zachęca do większego zaangażowania w rozwiązanie kryzysu uchodźców w Europie ale zwraca też uwagę na skutki kryzysu gospodarczego. W tej sytuacji wzywa do kierowania się zasadami solidarności i pomocniczości, a także zachowania jedności w różnorodności. Franciszek umacnia również humanistycznego ducha wzywając Europę by korzystała ze swoich religijnych korzeni.

Międzynarodowa Nagroda Karola jest najbardziej znanym wyróżnieniem politycznym w Niemczech. Od 1950 r. jest ona wręczana osobom i instytucjom zasłużonym dla budowania jedności europejskiej. Patronem nagrody jest cesarz Karol Wielki (742-814), który jako pierwszy rozwijał ideę zjednoczonej Europy. Za swoją siedzibę obrał pod koniec VIII wieku Akwizgran.

DEON.PL POLECA

Na uroczystość, która z tej okazji odbędzie się w Watykanie, przybędą trzej wysokiej rangi przedstawiciele Unii Europejskiej: laureaci Nagrody Karola z poprzednich lat: szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk oraz przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz. Wśród 11 byłych laureatów tej nagrody będą obecni na uroczystości prezydent Litwy Dalia Grybauskaitė, kanclerz Niemiec Angela Merkel, były premier Hiszpanii Felipe González, założyciel rzymskiej Wspólnoty św. Idziego Andrea Riccardi, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego Pat Cox oraz pisarz György Konrád.

Obecni będą także dyrektor Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi i król Hiszpanii Filip VI.

Franciszek jest obok Jana Pawła II drugim papieżem, który zostanie uhonorowany Nagrodą Karola. Ceremonia jej wręczenia odbędzie się 6 maja o godz. 12.00 w Sali Królewskiej Pałacu Apostolskiego w Watykanie i przewidziana jest na 90 minut. Przemówienia wygłoszą papież Franciszek, a także szefowie najwyższych urzędów unijnych: Schulz, Tusk i Juncker oraz burmistrz Akwizgranu Marcel Philipp. Akt przyznania nagrody odczyta przewodniczący jej kuratorium Jürgen Linden.

Przyznanie Nagrody Karola papieżowi Franciszkowi "to dla nas, Europejczyków, wielki dar", powiedział w rozmowie z niemiecką agencją katolicką KNA w Brukseli przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Jego zdaniem słowa Franciszka mają wielką wagę, ponieważ "wyrywają nas z komfortowej strefy obojętności, stanowią inspirację i motywację". Jest to szczególnie ważne w dzisiejszych czasach. - W czasach, kiedy Europa i kryzys są często z sobą utożsamiane, a papież podkreśla, jak wielkim dysponujemy potencjałem, to jest to dla nas przesłanie nadziei - stwierdził Juncker.

Pomijając aspekt polityczny wyraził też osobistą radość z Nagrody Karola dla papieża. - Franciszek jest dla nas wzorem, gdyż wartości, o jakich mówi, przekuwa w czyny - stwierdził unijny komisarz dając jako przykład niedawne zaproszenie przez papieża 12 uchodźców do Rzymu. - Papież pokazał nam, że takie pojęcia, jak solidarność i miłość bliźniego mają sens tylko wówczas, gdy są poparte czynami - powiedział Juncker i wyraził nadzieję, że "papież w dalszym ciągu będzie zachęcał nas, Europejczyków, do ukazywania humanitaryzmu poprzez konkretne czyny".

Również przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz uważa, że papież Franciszek zasłużył sobie na uhonorowanie go Nagrodą Karola Wielkiego. Papież pragnie pogłębiać wspólnotę i osłabiać różnice, stwierdził Schulz w rozmowie z KNA.

Unijny polityk podkreślił, że poprzez swoją niedawną wizytę wśród uchodźców na greckiej wyspie Lesbos papież po raz kolejny pokazał, jak powinna działać "oparta na wartościach" demokracja i otwarte społeczeństwo. Na Lesbos Franciszek udzielił lekcji szefom tych rządów, które nie chcą przyjmować uchodźców twierdząc, że są "chrześcijańskim krajem i nie chcą muzułmanów", skwitował ubiegłoroczny laureat Nagrody Karola.

W przeszłości Nagrodę tę otrzymali m.in. kanclerze Niemiec Konrad Adenauer (1954) i Helmut Kohl wraz z prezydentem Francji Françoisem Mitterrandem (1988), brat Roger z Taizé (1989), kanclerz Niemiec Angela Merkel (2008), prezydent Czechosłowacji Václav Havel (1991), polski minister spraw zagranicznych Bronisław Geremek (1998), premier Wielkiej Brytanii Tony Blair (1999), prezydent USA Bill Clinton (2000), przewodniczący Konwentu Europejskiego Valéry Giscard d’Estaing (2003), premier Luksemburga Jean-Claude Juncker (2006). Nagrodę za 2010 rok otrzymał premier RP Donald Tusk, a rok wcześniej - założyciel katolickiej Wspólnoty św. Idziego w Rzymie, prof. Andrea Riccardi. 55. laureatką tego wyróżnienia była w 2013 r. prezydent Litwy Dalia Grybauskaitė. W maju 2014 r. Nagrodę Karola Wielkiego otrzymał przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy, a w 2015 przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Martin Schulz.

W 2004 r. nagrodę przyznano wyjątkowo dwóm osobom: nadzwyczajną Międzynarodową Nagrodę Karola "za wkład w dzieło jedności naszego kontynentu" otrzymał Jan Paweł II, a drugim laureatem został przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2002-04 Pat Cox z Irlandii.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nagroda Karola Wielkiego dla papieża Franciszka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.