6 wskazówek papieża Franciszka na temat uchodźców

6 wskazówek papieża Franciszka na temat uchodźców
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
DEON.pl / kk

Dziś Światowy Dzień Uchodźcy. Papież Franciszek od samego początku pontyfikatu jest rzecznikiem potrzebujących. Oto sześć punktów z jego nauczania, które charakteryzują kryzys uchodźczy.

1. Kryzys, z którym mamy do czynienia, ma ogromny rozmiar:

DEON.PL POLECA

Podczas audiencji 17.09.2016 roku papież podkreślił, że aktualna sytuacja migracyjna to największy kryzys humanitarny od czasów II wojny światowej. Jego ofiarami jest ponad 65 mln ludzi, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swych miejsc zamieszkania. Ojciec Święty zwrócił uwagę, że to ogromna liczba, większa niż cała populacja Włoch.

- Nienotowana nigdy wcześniej liczba uchodźców umiera podczas próby przeprawy przez Morze Śródziemne, które stało się cmentarzem - oświadczył papież. Inni, zauważył, "spędzają lata w obozach" dla uchodźców.

- Każdy z nich ma swoje imię, twarz i historię, jak również niezbywalne prawo do życia w pokoju i dążenia do lepszej przyszłości dla swoich dzieci - mówił Franciszek.

2. Gościnność to gwarancja bezpieczeństwa chroniąca przed terroryzmem:

W tym samym przemówieniu papież zaapelował o to, by przyjmować ich w domach i we wspólnotach po to, aby - jak wyjaśnił - "ich pierwsze doświadczenie pobytu w Europie nie było traumą spania w zimnie na ulicy, ale ciepłą i ludzką gościnnością".

- Pamiętajcie, że autentyczna gościnność jest głęboką wartością ewangeliczną, która podsyca miłość i jest największą gwarancją naszego bezpieczeństwa przed obrzydliwymi atakami terroryzmu - powiedział Franciszek.

3. Przyjmowanie uchodźców to moralny obowiązek i część naszego dziedzictwa:

W trakcie specjalnej audiencji dla uczestników Międzynarodowego Forum o Migracji 21.02.2017 roku, papież podkreślił, że "przyjmowanie ludzi zmuszonych do opuszczenia swych domów jest obowiązkiem sprawiedliwości, cywilizacji i solidarności".

Ojciec Święty wyraził przekonanie, że ochrona migrantów jest "moralnym imperatywem", który musi zostać zrealizowany w formie prawa międzynarodowego i przepisów w poszczególnych krajach.

"Nasze zaangażowanie w problem migrantów, wygnańców i uchodźców jest aplikacją tych zasad oraz przyjmowania wartości gościnności i braterstwa, które budują wspólne dziedzictwo ludzkości" - mówił Franciszek. Apelował wtedy o otwarcie korytarzy humanitarnych.

4. Kluczowe są przyjmowanie i integracja:

- Morze Śródziemne stało się cmentarzem - przypomniał papież podczas spotkania ze studentami uniwersytetu Roma Tre 17.02.2017 r.

Zaznaczył, że jego pierwsza podróż na Lampedusę, była wyrazem troski o imigrantów, którzy są po pierwsze naszymi braćmi i siostrami, są mężczyznami i kobietami jak my.

Wskazał ponadto, że każdy kraj winien widzieć ile osób może przyjąć. Nie można przy tym ograniczać się jedynie do przyjęcia, ale trzeba też przybyszów integrować - to znaczy przyjąć te osoby i starać się je włączyć w życie pracy i kultury kraju przyjmującego, zapewnić edukację, pracę. Franciszek podkreślił, że imigranci niosą pewną kulturę, ale i oni powinni przyjąć kulturę kraju, który ich przyjmuje - to usuwa lęki.

5. Zaangażowanie na rzecz uchodźców jest pilnym wyzwaniem:

"Zaangażowanie chrześcijan w tej dziedzinie jest dzisiaj pilnym wyzwaniem, podobnie jak to było w przeszłości. (…) Również dzisiaj potrzebujemy tego świadectwa, aby miłosierdzie mogło dotrzeć do wielu ludzi potrzebujących. Jest to trud angażujący wszystkich bez wyjątku" - mówił papież podczas audiencji ogólnej 26.10.2016 r.

W tym kontekście papież wezwał chrześcijan do świadczenia solidarności. - Diecezje, parafie, instytuty życia konsekrowanego, stowarzyszenia i ruchy kościelne, a także poszczególni chrześcijanie jesteśmy wezwani do przyjęcia braci i sióstr, którzy uciekają przed wojną, głodem, przemocą i nieludzkimi warunkami życia. Wszyscy razem jesteśmy wielką siłą wsparcia dla osób, które utraciły ojczyznę, rodzinę, pracę i godność - zaapelował Franciszek.

6. Uchodźcy to bracia i siostry ukrzyżowanego Jezusa:

W wezwaniu ukrzyżowanego Jezusa: "pragnę" możemy "usłyszeć głos cierpiących, ukryty krzyk niewinnych dzieci, które są pozbawione światła tego świata, żarliwe błaganie ubogich i najbardziej potrzebujących pokoju" - mówił Franciszek w modlitewnej medytacji wygłoszonej w trakcie modlitwy chrześcijan podczas Światowego Dnia Modlitwy o Pokój w Asyżu 19.09.2017 r.

"Błagają o pokój ofiary wojen, które skażają narody nienawiścią, a ziemię bronią. Błagają o pokój nasi bracia i siostry żyjący pod groźbą bombardowań lub zmuszeni do opuszczenia domów i emigracji w nieznane, pozbawieni wszystkiego. Wszyscy oni są braćmi i siostrami Ukrzyżowanego, maluczkimi Jego królestwa, członkami poranionymi i wypalonymi Jego ciała. Pragną. Ale często jest im dawany, podobnie jak Jezusowi gorzki ocet odrzucenia" - dodawał Ojciec Święty.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

6 wskazówek papieża Franciszka na temat uchodźców
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.