"Jezus ukazuje nam słynne zasady, według których wszyscy będziemy sądzeni"

"Jezus ukazuje nam słynne zasady, według których wszyscy będziemy sądzeni"
(fot. Grzegorz Gałązka/galazka.deon.pl)
KAI/ ed

- Miłość Boga jest miłością bez granic. Jej wspaniałość objawia się w małości i czułości - stwierdził papież podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty.

Nawiązując do dzisiejszej uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa Ojciec Święty zaznaczył, że można ją określić jako święto Bożej miłości. Franciszek podkreślił, że Bóg zawsze kocha jako pierwszy, a prorocy wyrażali tę prawdę przy pomocy symbolu kwiatu migdałowca, który pierwszy zakwita na wiosnę.

To Miłość, której nie można zrozumieć

"Taki jest Bóg: zawsze działa jako pierwszy. Pierwszy na nas czeka, miłuje nas jako pierwszy, jako pierwszy nam pomaga" - stwierdził papież. Jednocześnie Ojciec Święty przypomniał, że w drugim czytaniu dzisiejszej liturgii znajdujemy słowa Apostoła Narodów: "niezgłębione bogactwo Chrystusa" (Ef 3,8), a zatem miłość Boga jest tajemnicą ukrytą.

"To miłość, której nie można zrozumieć. Miłość Chrystusa, która przewyższa wszelkie poznanie. Wszystko pokonuje. Tak wielka jest miłość Boga, a poeta mawiał, że jest jak «morze bez brzegów, bez dna ...»: morze bez granic. I to jest miłość, którą musimy zrozumieć, miłość, którą otrzymujemy" - powiedział Franciszek. Jednocześnie papież wskazał, iż cechą Bożej pedagogiki jest towarzyszenie.

Jak Bóg okazuje miłość?

Pierwsze czytanie dzisiejszej liturgii (Oz 11,1.3-4.8c-9) ujmuje to słowami "uczyłem chodzić Efraima, na swe ramiona ich brałem... troszczyłem się o nich". "Jak Bóg okazuje miłość? Czy poprzez rzeczy wielkie? Nie: pomniejsza się poprzez gesty czułości, dobroci. Staje się maluczkim. Podchodzi. I poprzez tę bliskość, stawanie się maluczkim uzmysławia nam wspaniałość miłości.

To co wielkie trzeba zrozumieć za pomocą małego"- stwierdził Ojciec Święty. Franciszek zaznaczył, że tajemnica miłości wyraża się także i w tym, że jako ostatniego Bóg posyła swego Syna, który przyjmuje ludzkie ciało, który uniżył samego siebie aż po śmierć. Zatem największa wspaniałość wyraża się w najmniejszej maleńkości.

Zasady, według których będziemy sądzeni

"Kiedy Jezus chce nas nauczyć, jak powinna wyglądać postawa chrześcijańska, mówi nam niewiele: ukazuje nam owe słynne zasady, według których wszyscy będziemy sądzeni. I co mówi? Nie mówi: «Myślę, że Bóg jest taki. Zrozumiałem miłość Boga». Nie, nie... Uczyniłem na małą skalę miłość Boga, nakarmiłem głodnych, dałem pić spragnionym, odwiedziłem chorego, więźnia.

Uczynki miłosierdzia są właśnie drogą miłości, której Jezus uczy nas nawiązując do tej wielkiej miłości Boga!" - powiedział papież. Kończąc swą homilię Ojciec Święty wskazał, że nie tyle potrzebne są wielkie dyskusje o miłości, ile osoby "które wiedzą, jak czynić te małe rzeczy dla Jezusa, dla Ojca". Uczynki miłosierdzia "są dalszym ciągiem tej miłości, która się pomniejsza, do nas dociera, a my niesiemy ją naprzód" - zakończył Franciszek swe rozważanie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Leszek Śliwa

Kto był najważniejszym człowiekiem w życiu papieża Franciszka?
Co to jest milonga i dlaczego uwielbiał ją młody Jorge?
Co stało się 21 września 1953 r.?
Jakie są ulubione książki i filmy Franciszka?

Skomentuj artykuł

"Jezus ukazuje nam słynne zasady, według których wszyscy będziemy sądzeni"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.