Ks. Andrzej Zwoliński: Kościół Scjentologiczny sfinansował film „Mission Impossible”
Sekty do realizacji swych celów, w świecie współczesnej kultury masowej, wykorzystują muzykę, radio, telewizję, kino. „Kościół Scjentologiczny sfinansował film „Mission Impossible” z Tomem Cruisem w roli głównej - ma on częściowo charakter ilustracji podstawowych założeń sekty” - pisze ks. Andrzej Zwoliński w książce „Scjentologia” .
Sekty poszukują różnych sposobów dotarcia do szerokich grup społecznych. I stąd bierze swe źródło ich zainteresowanie różnego rodzaju współczesnymi środkami masowej komunikacji - mass mediami. Wykorzystują pustkę, jaka powstała w kulturze XX wieku, związaną z częściową eliminacją z jej obszaru wartości religijnych.
Feuerbach eliminował Boga, sprowadzając Go do objawiającego się w sercu ludzkim pragnienia nieskończoności; Marks tłumaczył Go jako ideologiczną próbę wzniesienia się ponad daną rzeczywistość; Nietzsche mówił o osłabieniu woli życia. W rezultacie ogłoszono „śmierć Boga”, a wraz z Nim całego systemu wartości i znaczeń, które podtrzymywały społeczeństwo. Kultura bez Boga umożliwiła powstanie totalitaryzmów, którymi żyła w XX wieku znaczna część ludzkości. Ich przegrana pozostawiła pustkę w kulturze.
Współczesne środki masowej komunikacji stwarzają wiele okazji do kreowania i propagowania nowych haseł i idei. Atrakcyjna forma przekazu zwiększa szansę zainteresowania odbiorców, kształtowania ich postaw i osobowości. Ten ogromny wpływ daje się wykorzystywać także jako narzędzie masowej manipulacji odpowiednio dobraną i podaną informacją.
Relacja sekt i ruchów religijnych do mass mediów
Relacja sekt i nowych ruchów religijnych do mass mediów może przybierać różne formy: mass media mogą stać się elementem ich doktryny, mogą być nośnikami treści ogólnokulturowych przygotowujących pośrednio do spotkania z sektą lub wykorzystane do bezpośredniej propagandy idei sekty.
Niektóre z sekt jedynie umiejętnemu wykorzystaniu mass mediów zawdzięczają swój dynamiczny rozwój. Bardzo często sekta podejmuje aktywną działalność w obszarze kultury (używając jako narzędzi swej propagandy, środków masowej komunikacji); w ten sposób staje się jej współtwórcą, dodaje do niej specyficzne elementy swej doktryny, obyczajów i zachowań.
W czerwcu 2006 roku miały miejsce obchody „Międzynarodowego Dnia Walki z Narkomanią ONZ”, zorganizowane przez Fundację na Rzecz Europy Wolnej od Narkotyków (The Foundation for a Drug-Free Europe). W oficjalnych ogłoszeniach poinformowano o miejscu obchodów: „Eurovillage, European Commission area, Boulevard Charlemagne 80, Brussels”. To Europejskie Biuro Międzynarodowego Kościoła Scjentologii, otwarte oficjalnie 17 września 2003 roku. Wielu uczestników sądziło, że cała akcja to inicjatywa ONZ i Komisji Europejskiej.
Książki jako narzędzie propagandy
Używanym często przez sekty narzędziem masowej informacji i propagandy są publikacje książkowe. Spełniają one bardzo ważną rolę zarówno w sekcie - podtrzymują jej członków w odpowiedniej świadomości doktrynalnej, pogłębiają ją i w ten sposób współtworzą życie sekty, jak i poza nią - odgrywają ważną rolę propagandową, tj. docierają do szerokiego grona odbiorców, nadają sekcie rozgłos, są nośnikami informacji o niej.
Scjentologia dobrze docenia znaczenie i wartość książek, sama wyrastając z dalekosiężnego „planu wydawniczego” Hubbarda (założyciela – red.). Największe jednak możliwości manipulacji społecznymi środkami przekazu pojawiły się wraz z rozwojem techniki mass-medialnej. Powstanie i rozwój kultury masowej ułatwił natychmiastowe dotarcie do ogromnej rzeszy odbiorców. Z tej możliwości skrzętnie skorzystały sekty, wprzęgając do realizacji swych celów muzykę, radio, telewizję, kino, komputer.
Z niepokojem trzeba odnotować pojawienie się silnych wpływów sekt i nowych ruchów religijnych w świecie współczesnej kultury masowej.
Współcześnie wielu artystów zwróciło się, w poszukiwaniu nowych bodźców i wrażeń, w stronę ruchów parareligijnych, ku okultyzmowi i sektom. Szczególne zainteresowanie sekt światem kultury można tłumaczyć jej popularnością i łatwością dotarcia z jej przekazem do ogromnych rzesz odbiorców. To może dlatego żadna inna dziedzina życia społecznego nie jest tak silnie penetrowana przez sekty i ruchy parareligijne.
Akcję zjednywania ludzi popularnych i wpływowych dla idei scjentologii, tzw. Projekt Gwiazdorski, rozpoczął jeszcze w 1955 roku L.R. Hubbard. Wówczas na liście tych, na których należało zwrócić szczególną uwagę, umieścił: Orsona Wellesa, Marlenę Dietrich, Ernesta Hemingwaya, Jamesa Stewarta, Gretę Garbo, Billy Grahama, Walta Disneya, Darryla F. Zanucka, Cecila DeMille’a i wielu innych.
Chociaż podjęte wówczas próby nie przyniosły efektu, sama idea przetrwała i została rozwinięta przez następcę Hubbarda, Davida Miscavige’a. Odznacza się on nadal szczególną zdolnością przyciągania znanych osobistości - począwszy od członków The Incredible String Band (1967), Johna Travolty (1975; ma zawdzięczać scjentologii wyzbycie się skłonności homoseksualnych; w książce pt. Co to jest scjentologia? wspomina: „Moja kariera natychmiast się rozkręciła. Dostałem prowadzenie telewizyjnego show i szereg ról w kasowych filmach”) oraz Toma Cruise’a (dzięki scjentologii „rozwiązał swoje problemy i odzyskał równowagę”.
„Mission Impossible”
Ponadto Kościół Scjentologiczny sfinansował film „Mission Impossible” z Tomem w roli głównej - ma on częściowo charakter ilustracji podstawowych założeń sekty) i Nicole Kidman (1991). W szeregach scjentologów są m.in. Kristie Alley, Karen Black, Lisa Marie Presley, Ann Archer i wielu innych.
(…) Aktorzy na różne sposoby próbują w wywiadach i przy okazji publicznych wystąpień propagować scjentologię. Marie Presley, córka Elvisa, piosenkarka, wyznała: „Dziś bez scjentologii byłabym całkowicie obłąkana albo byłoby już po mnie. Jestem dozgonnie wdzięczna scjentologicznej technologii i panu Hubbardowi, który poświęcił swe życie, by pomagać ludziom i naszej planecie, ale i ludziom, którzy ofiarowali się, by pomagać innym poprzez scjentologię”.
Penelope Cruz publicznie pochwaliła scjentologów za pomaganie „tysiącom narkomanów w walce z nałogiem”. Opinia ta dotyczyła działalności Narcononu, założonego w 1966 roku przez Hubbarda. Naucza on, że narkotyki kumulują się w tkance tłuszczowej, gdzie przez wiele miesięcy wywołują powracający głód narkotyczny. Rozwiązaniem ma być zażywanie niacyny, która usuwa narkotyki z tłuszczu, a wizyta w saunie ma pozwolić pozbyć się ich z ciała (podczas tego procesu wytwarza się kolorowy płyn).
Badania przeprowadzone w 2004 roku przez sześć niezależnych medycznych ośrodków amerykańskich wykazały całkowity błąd założeń Narcononu. W trakcie 2,5-letniego związku Penelopy Cruz z Tomem Cruise’em, aktorka w sposób znaczący poszerzyła swą wiedzę na temat scjentologii. Jak wyznała: „Przeczytałam wiele książek na ten temat i niektóre z tych rzeczy pomogły mi w życiu”.
(…) Na inaugurację nowego centrum Kościoła Scjentologicznego w Berlinie, 13 stycznia 2007 r., zaproszono około 4 tysiące gości, wśród których byli znany pianista jazzowy Chick Corea i aktorka Anne Archer. Chick Corea uważa, że po odpowiednich seansach terapeutycznych dostąpił wglądu w istotę muzyki.
Fragment pochodzi z książki „Scjentologia” ks. Andrzeja Zwolińskiego, wydanej nakładem wyd. WAM.
Skomentuj artykuł