Amerykanie odebrali medal za uratowanie życia Polakom. „Jest naszym obowiązkiem, aby chronić życie ludzkie"

Amerykanie odebrali medal za uratowanie życia Polakom. „Jest naszym obowiązkiem, aby chronić życie ludzkie"
Fot. Facebook / profil Adriana Kubickiego, konsula generalnego RP w Nowym Jorku
1 miesiąc temu
PAP/mł

Del Olsen i Gail Yando to dwoje Amerykanów, którzy w 2019 roku uratowali życie Polakom z tonącej łodzi. We wtorek odebrali Medal za Ofiarność i Odwagę - odznaczenie prezydenta RP przyznawane osobom, które niosły pomoc innym ludziom, narażając przy tym swoje życie.

19 października 2019 roku para żeglująca katamaranem na Atlantyku natrafiła niedaleko Nowego Jorku na tonącą łódź z czterema Polakami. Del Olsen i Gail Yando natychmiast pospieszyli im z pomocą.

Olsen opisał w krótkim wystąpieniu przebieg akcji ratunkowej. Mówił, że czytał niegdyś o ogromnej bliskości uratowanego i tego, który go uratował, ale nie zdawał sobie nigdy sprawy jaką silną to rodzi więź, o czym można się przekonać dopiero wówczas jak się to samemu przeżyje.

„Jest naszym obowiązkiem, aby chronić życie ludzkie, aby pomagać w potrzebie” - zaznaczył. Jak dodał, nie wyobraża sobie, aby ktoś znajdujący się na morzu tego nie uczynił.

Medal za Ofiarność i Odwagę prezydent RP przyznaje osobom, które niosły pomoc innym ludziom, narażając przy tym swoje życie. Odznaczenie wręczył amerykańskim żeglarzom konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki.

Uroczystość odbyła się w polskim konsulacie podczas wydarzenia „Thank you for your service” (dziękuję za waszą służbę), które konsulat przygotował wspólnie z polonijną organizacją „Medicus” na cześć biorących udział w walce z pandemią członków służb. Wzięli w nim udział zaproszeni lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni oraz nowojorscy policjanci i strażacy. Jak podkreślił konsul, był to wyraz wdzięczności za ich pracę, narażanie zdrowia i życia „na służbie, która w ostatnich miesiącach – z racji panującej pandemii Covid-19 – stała się jeszcze trudniejsza”.

PAP / mł 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jim Harbaugh SJ
25,83 zł
36,90 zł

Niezwykłe spotkanie dwóch duchowych dróg 

Czy Dwanaście Kroków i Ćwiczenia św. Ignacego Loyoli mają ze sobą coś wspólnego? Zarówno św. Ignacy, jak i Bill Wilson – założyciel ruchu Anonimowych Alkoholików – znaleźli się na...

Skomentuj artykuł

Amerykanie odebrali medal za uratowanie życia Polakom. „Jest naszym obowiązkiem, aby chronić życie ludzkie"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.