Polski MSZ protestuje przeciwko zatrzymaniu Andżeliki Borys. Wzywa białoruskiego dyplomatę

Polski MSZ protestuje przeciwko zatrzymaniu Andżeliki Borys. Wzywa białoruskiego dyplomatę
Białoruski dyplomata Aleksandr Czesnowski po opuszczeniu siedziby MSZ, 23 marca 2021 r. (fot. Radek Pietruszka / PAP)
5 miesięcy temu
PAP/mk

Polskie Ministerstwo Spraw Zagraniczny zaprotestowało przeciwko zatrzymaniu Andżeliki Borys. W trybie pilnym wezwany został na rozmowę dyplomata z ambasady Białorusi w Warszawie. Polska żąda jak najszybszego uwolnienia szefowej Związku Polaków.

Wczoraj wieczorem do MSZ wezwany został chargé d’affaires ambasady Białorusi Aleksandr Czesnowski. Po tym spotkaniu MSZ wydał komunikat, w którym podkreślono, że Polska sprzeciwia się zatrzymaniu prezes Związku Polaków na Białorusi Andżeliki Borys.

"Przedstawiciel białoruskiej dyplomacji odebrał jednoznaczny sygnał, że działania władz białoruskich są sprzeczne z międzynarodowymi zobowiązaniami Białorusi dotyczącymi ochrony mniejszości narodowych oraz dwustronnymi zobowiązaniami polsko-białoruskimi dotyczącymi ochrony mniejszości polskiej. Działalność Związku Polaków na Białorusi skupia się na pielęgnowaniu polskiej kultury i tradycji, wspieraniu polskiego szkolnictwa i nauki języka polskiego. Aresztowanie wybranej kilka dni temu na kolejną kadencję pani Andżeliki Borys jest tożsame z rugowaniem polskości i uderza nie tylko w dobre stosunki z Polską, ale godzi też w białoruską tradycyjną wielokulturowość. Apelujemy o jak najszybsze zwolnienie Prezes Związku Polaków na Białorusi i zaprzestanie arbitralnych prześladowań przedstawicieli mniejszości polskiej" - oświadczył MSZ.

Angelika Borys została zatrzymana we wtorek po południu za - jak przekazali PAP przedstawiciele ZPB - "złamanie przepisów o organizacji imprez masowych". Na komendę milicji, gdzie przebywała Borys, wpuszczono polskiego konsula w Grodnie.

Według Andrzeja Pisalnika, redaktora portalu Znadniemna.pl i działacza ZPB, Angelika Borys została zatrzymana za organizację Kaziuków, czyli tradycyjnego jarmarku, który ZPB organizuje co roku. W tym roku odbył się 7 marca. "Do procesu, który powinien rozpocząć się w ciągu trzech dni, ma pozostać w areszcie" – dodał Pisalnik w rozmowie z PAP.

ZPB został w 2005 r. zdelegalizowany przez władze białoruskie, jednak pomimo tego prowadzi działalność. W sobotę podczas zjazdu organizacji Borys została ponownie wybrana na przewodniczącą ZPB.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz P. Terlikowski
31,43 zł
44,90 zł

Wychował pokolenia. Zmienił Polskę. Zmienił Kościół

Nawrócił się w celi śmierci więzienia gestapo niedługo po opuszczeniu obozu w Auschwitz. W obozie koncentracyjnym przebywał wtedy, gdy o. Maksymilian Kolbe składał za współwięźnia ofiarę ze swojego życia....

Skomentuj artykuł

Polski MSZ protestuje przeciwko zatrzymaniu Andżeliki Borys. Wzywa białoruskiego dyplomatę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.