Azerbejdżan - ważny partner ws. energetyki

Azerbejdżan - ważny partner ws. energetyki
(fot. danxoneil / flickr.com / CC BY 2.0)
PAP / mh

Azerbejdżan pozostaje dla Polski i jej sąsiadów w Europie Środkowo-Wschodniej ważnym partnerem we współpracy energetycznej - mówiła wiceminister spraw zagranicznych Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz podczas piątkowej wizyty w stolicy tego kraju Baku.

MSZ w komunikacie przekazanym w piątek PAP podało, że Pełczyńska-Nałęcz rozmawiała w Azerbejdżanie z ministrem spraw zagranicznych tego kraju Elmarem Mammadiarowem m.in. o problemach bezpieczeństwa na Kaukazie Południowym i stosunkach dwustronnych. 
Wiceminister spotkała się również z zastępcą szefa administracji prezydenta Azerbejdżanu Nowruzem Mammadowem i zastępcą ministra spraw zagranicznych Chalafem Chalafowem. 
Pełczyńska-Nałęcz podczas spotkań zapewniła, że stosunki polsko-azerbejdżańskie są "tradycyjnie bardzo dobre, a Azerbejdżan pozostaje dla Polski i jej sąsiadów w Europie Środkowo-Wschodniej ważnym partnerem we współpracy energetycznej". 
Podczas spotkań omówiono problemy współpracy Unii Europejskiej z Azerbejdżanem. Jak zaznaczyło MSZ, "najlepszą drogą do budowania trwałych związków Azerbejdżanu z UE pozostaje, w wymiarze politycznym, aktywizacja Azerbejdżanu w ramach programów Partnerstwa Wschodniego", a w tym kontekście głównym zadaniem jest przyspieszenie negocjacji umowy stowarzyszeniowej Azerbejdżan-UE.
Wiceminister w trakcie konsultacji poruszyła także kwestię problemów przedstawicieli polskiego biznesu w Azerbejdżanie związanych z wydawaniem dla nich wielokrotnych wiz oraz przedstawiła sugestie ich rozwiązania. Jak czytamy w komunikacie, "minister Elmar Mammadiarow zapewnił delegację polską, że ten problem zostanie rozwiązany".
Pełczyńska-Nałęcz podczas wizyty w Baku spotkała się również z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego Azerbejdżanu. 
Partnerstwo Wschodnie to program otwartej współpracy UE z Armenią, Azerbejdżanem, Białorusią, Gruzją, Mołdawią i Ukrainą. Pomysłodawcami programu były Polska i Szwecja. W założeniach głównymi celami PW jest ustanowienie politycznego stowarzyszenia, stworzenie pogłębionych i wzmocnionych stref wolnego handlu oraz doprowadzenie do zniesienia reżimu wizowego.
Wicepremier Janusz Piechociński mówił w lutym, że Polska rozmawia z Azerbejdżanem o kwestiach współpracy energetycznej m.in. o ropociągu Odessa-Brody-Płock, którym mogłaby być sprowadzana do Polski azerbejdżańska ropa. Według azerbejdżańskich polityków do Polski może trafiać ropa z Azerbejdżanu, ale także z Kazachstanu i Turkmenistanu, tańsza niż rosyjska.
Aby było to możliwe, niezbędne jest połączenie ukraińskiego ropociągu Odessa-Brody z systemem rurociągów przesyłowych "Przyjaźń" w Polsce. Dzięki temu kaspijska ropa mogłaby popłynąć do Płocka, Gdańska i ewentualnie do Niemiec. Projekt ma być gotowy do końca 2015 r. tak, by od 2016 r. można było przesyłać do Polski rocznie do 10 mln ton ropy z Azerbejdżanu. Jak dotąd nie zostało jednak podpisane porozumienie międzynarodowe w sprawie jego realizacji.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Azerbejdżan - ważny partner ws. energetyki
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.