Banki obniżają marże kredytów mieszkaniowych

Banki obniżają marże kredytów mieszkaniowych
PAP /slo

Banki działające na rynku kredytów hipotecznych wciąż obniżają marże kredytów mieszkaniowych. Jest to rekompensata za rosnące stopy procentowe, a co za tym idzie - oprocentowanie kredytów. Analitycy przewidują, że to nie koniec obniżek marż.

Z danych firmy doradczo-analitycznej Expander wynika, że przeciętna marża spadła do poziomu 1,29 proc., podczas gdy jeszcze w pierwszym kwartale tego roku wynosiła ona ok.1,5-1,6 proc., a rok temu - 2 proc.

W tym samym czasie zmieniła się wartość najniższej marży (obowiązującej przez cały okres spłaty). Na początku roku wynosiła ona 1,05 proc. i była to oferta ING Banku Śląskiego, by w czerwcu spaść do 0,85 - również w ofercie ING BŚ.

Do obniżek marż doszło także w kredytach w euro. Przeciętna marża spadła do poziomu ok. 2 proc., podczas gdy na początku roku wynosiła 2,36 proc. Większość zmian banki wprowadzały jednak na początku roku. W rezultacie przeciętna marża spadała jedynie do kwietnia, kiedy ustabilizowała się na obecnym poziomie.

Niewiele działo się natomiast w zakresie ofert kredytów we frankach. Marże i oprocentowanie pozostawały na stabilnym poziomie. - Obniżka marż kredytów jest rekompensatą i to tylko częściową za to, że rosną stopy procentowe, a co za tym idzie - oprocentowanie kredytów. Chodzi o to, żeby klienci mogli zaciągnąć większy kredyt - powiedziała PAP Marcin Krasoń, analityk Open Finance.

W pierwszym półroczu Rada Polityki Pieniężnej aż czterokrotnie podwyższała stopy procentowe. W rezultacie stawka WIBOR 3M wzrosła w tym czasie aż o 0,74 pkt proc. (z 3,95 do 4,69 proc.). Miało to wpływ na oprocentowanie kredytów w złotych, a co za tym idzie wysokość rat. Do kwietnia wzrosty stawki bazowej były jednak rekompensowane analogicznym spadkiem marż. Od maja oprocentowanie zaczęło jednak rosnąć, aby pod koniec półrocza osiągnąć 5,97 proc.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Banki obniżają marże kredytów mieszkaniowych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.