Będzie zwiększenie budżetu na Politykę Rolną?

Będzie zwiększenie budżetu na Politykę Rolną?
(fot. PAP/EPA/THIERRY ROGE)
PAP/ ad

Francja i Polska opowiadają się za zwiększeniem unijnego budżetu, w tym na Wspólną Polityka Rolną na lata 2014-2020 - poinformowali na piątkowej konferencji prasowej ministrowie rolnictwa: Francji - Stephane Le Foll i Polski - Stanisław Kalemba.

Ministrowie zaznaczyli, że dla obu krajów ważny jest tzw. I filar tej polityki, czyli dopłaty bezpośrednie, oraz II filar, tj. pieniądze na rozwój obszarów wiejskich.

Jak mówił Kalemba, od 50 lat cele Wspólnej Polityki Rolnej nie zmieniły się. Powinna ona zapewnić względnie tanią żywność dla konsumentów i zagwarantować jej bezpieczeństwo. Rolnictwo zaś powinno dostarczać produkty z poszanowaniem ochrony środowiska. Do zrealizowanie tych celów potrzebne są jednak pieniądze - zaznaczył.

W opinii obu ministrów nie do przyjęcia są ostatnie propozycje przewodniczącego Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya, które zmniejszają wydatki na WPR o 25 mld euro. Polscy rolnicy straciliby 5,6 proc. w stosunku do propozycji KE, co oznacza mniej o 1,2 mld euro z około 21,3 mld euro przewidzianych na ten cel dla Polski. Jeżeli chodzi o tzw. II filar, to łączne cięcia miałyby wynieść 8,3 mld euro. To oznacza średnią redukcję około 19 proc. dla każdego kraju, w tym i Polski.

DEON.PL POLECA

Kalemba poinformował, że w rozmowach z ministrem rolnictwa Francji osiągnięto dużą zbieżność stanowisk dotyczącą WPR. Dotyczy to m.in. zwiększenia wydatków na ten cel. Ale są także rozbieżności np. w kwestii zazielenienia. Francja popiera w tej sprawie propozycję Komisji Europejskiej, by 30 proc. dopłat bezpośrednich zależało od spełniania wymogów ekologicznych i aby 7 proc. ziemi ornej wyłączyć z produkcji. Polska zaś proponuje, by z tej reguły wyłączyć gospodarstwa małe, czyli poniżej 10, a nawet 15 hektarów. Natomiast wyłączenie gruntów z produkcji rolnej powinno się zmniejszyć do 3 proc. Resort chce też, by do  zazielenienia zaliczyć uprawę roślin strączkowych i motylkowych.

Ze względu na różnice stanowisk w tej sprawie, Francja i Polska powoła grupę roboczą, by przeanalizować uwarunkowania w poszczególnych krajach - powiedział Le Foll. Dodał, że będzie też powołana druga grupa robocza, która zajmie się sektorem produkcji mleka. KE zaproponowała odejście od limitowania produkcji mleka od 2015 r.

Jak zaznaczył Kalemba, oba kraje będą pracowały nad przygotowaniem zagadnień związanych z rolnictwem, które będą omawiane podczas szczytu Trójkąta Weimarskiego, czyli na spotkaniu przedstawicieli Francji, Niemiec i Polski; spotkanie zaplanowano na luty 2013 r.

Obaj ministrowie podkreślili, że polska oraz francuska strona zrealizowały ustalenia z poprzedniego spotkania we wrześniu na  Cyprze. Ich zdaniem daje to szansę na przeprowadzenie "trudnych rozmów i nawiązania dialogu polsko-francuskiego".

"Dzisiejsze rozmowy były ciekawe i otwarte, ale to nie znaczy, że ze wszystkim się zgadzamy" - podsumował Kalemba.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Będzie zwiększenie budżetu na Politykę Rolną?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.