Biały Dom: Trump oczekuje uczciwego procesu w Senacie

Biały Dom: Trump oczekuje uczciwego procesu w Senacie
(fot. PAP/EPA/OLIVER CONTRERAS / POOL)
PAP / ml

Prezydent USA Donald Trump oczekuje uczciwego procesu w Senacie - przekazała w piątek rzeczniczka Białego Domu Stephanie Grisham. "Rozpaczliwą komedią" nazwała śledztwo ws. ewentualnego impeachmentu prezydenta w komisji sprawiedliwości Izby Reprezentantów.

Sam Trump zarzucił Demokratom trywializowanie procedury impeachmentu, a ich działania uznał za "przekręt". W wypowiedzi dla dziennikarzy w Białym Domu przekonywał, że nie ma nic przeciwko długiemu procesowi w Senacie.

Kontrolowana przez Demokratów komisja sprawiedliwości Izby Reprezentantów USA przegłosowała w piątek dwa artykuły impeachmentu Trumpa. Zarzuca w nich prezydentowi nadużycie władzy oraz utrudnianie pracy Kongresu USA.

Oczekuje się, że w środę lub czwartek nad zarzutami sformułowanymi przez komisję głosować będzie cała Izba Reprezentantów.

DEON.PL POLECA

"Ta rozpaczliwa komedia śledztwa w sprawie impeachmentu w komisji sprawiedliwości dotarła do zawstydzającego końca" - oświadczyła Grisham w odpowiedzi na głosowanie. Dodała, że prezydent USA oczekuje "uczciwego traktowania w Senacie i rzetelnego procesu, którego wciąż haniebnie odmawia mu Izba Reprezentantów".

Po zatwierdzeniu przez komisję zarzutów wobec prezydenta jej szef Jerrold Nadler podkreślił historyczne znaczenie głosowania. Piątek nazwał "poważnym i smutnym dniem".

Prowadzenie przez niego prac komisji krytykują Republikanie. Szef republikańskiej mniejszości w Izbie Reprezentantów Kevin McCarthy uznał prowadzoną w niej procedurę za "oszustwo", a kongresmen Douglas A. Collins oskarżył Demokratów o nadużycie władzy.

Aby postawić prezydenta przed sądem Kongresu, zarzuty opracowane i przyjęte przez komisję sprawiedliwości muszą teraz zostać zatwierdzone zwykłą większością głosów podczas głosowania całej Izby Reprezentantów. Najprawdopodobniej dojdzie do niego jeszcze przed Bożym Narodzeniem. Z uwagi na przewagę Demokratów, podobnie jak w przypadku głosowania w komisji, oczekuje się, że będzie to formalnością.

Po Izbie Reprezentantów o losach prezydenta - zgodnie z procedurą - decydować będzie Senat. Do usunięcia szefa państwa z urzędu potrzeba 67 głosów w 100-osobowej izbie wyższej. Przewagę mają w niej jednak Republikanie, co oznacza, że szansa na impeachment jest minimalna.

W centrum debaty na temat impeachmentu znajduje się tzw. afera ukraińska. Prowadzone w Izbie Reprezentantów śledztwo ma ustalić, czy istnieją podstawy do odsunięcia prezydenta od władzy.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Biały Dom: Trump oczekuje uczciwego procesu w Senacie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.