Chiny: ilość odpadów wyrzucona do oceanu wzrosła w 2018 r. o 27 proc.

(fot. depositphotos.com)
PAP / ms

Chiny wyrzuciły w 2018 roku do otaczających je mórz łącznie 200,7 mln metrów sześciennych odpadów, czyli o 27 proc. więcej niż w roku poprzednim i najwięcej co najmniej od dekady – poinformowało we wtorek chińskie ministerstwo środowiska.

Większość odpadów trafiła do morza w rejonach przemysłowych w okolicach ujść rzek Jangcy i Perłowej – przekazał resort.

„W chwili obecnej występują pewne oczywiste problemy z pracą na rzecz morskiego środowiska ekologicznego, a niektóre regiony nie wykazują zbyt wiele czujności, czy też nie zwracają na to wystarczającej uwagi i brakuje im silnej inicjatywy oraz oddania” - powiedział na konferencji prasowej w Pekinie wicedyrektor wydziału środowiska morskiego w ministerstwie środowiska Huo Chuanlin.

Organizacje ochrony środowiska wyrażały wcześniej obawy, że Chiny, które usiłują oczyścić swoje rzeki, wyrzucają w związku z tym coraz więcej odpadów do morza – przypomina agencja Reutera.

DEON.PL POLECA

Huo ocenił jednak, że ogólny stan wód przybrzeżnych w Chinach poprawia się, co dotyczy między innymi kwestii ścieków trafiających do morza przez rzeki. Chiny nie powinny być obarczane winą za globalny kryzys związany z zanieczyszczeniem oceanów – dodał.

„Chiny są największym producentem i eksporterem wyrobów plastykowych, ale nie oznacza to, że Chiny są jednym z głównych krajów zanieczyszczających morza plastykiem” - powiedział wicedyrektor.

Z danych resortu wynika, że w 2018 roku w Chinach na każdy 1000 metrów kwadratowych powierzchni mórz wyłowiono 24 kilogramy unoszących się na wodzie odpadów, z czego 88,7 proc. stanowił plastyk. Tworzywo to dominowało również wśród odpadów znalezionych pod wodą, w tym na dnie morza.

Chińskie władze planują objęcie około 30 proc. wód przybrzeżnych tego kraju ścisłą ochroną w ramach projektu określanego jako ekologiczna „czerwona linia”. Starają się jednak również chronić rzeki i środowisko w miastach, przesuwając zanieczyszczające zakłady z takich branż, jak stalowa czy petrochemiczna, na wybrzeże – zauważa Reuters.

Ministerstwo środowiska ogłosiło niedawno plan oczyszczenia zatoki Pohaj, rozciągającej się między silnie uprzemysłowionymi prowincjami Liaoning, Hebei i Szantung. Zatoka uznawana jest za jedną z najruchliwszych morskich tras transportowych w kraju, a przy tym jeden z jego najbardziej zanieczyszczonych akwenów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Chiny: ilość odpadów wyrzucona do oceanu wzrosła w 2018 r. o 27 proc.
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.