Czechy: posłowie zgodzili się na przyjazd zagranicznych lekarzy wojskowych

Czechy: posłowie zgodzili się na przyjazd zagranicznych lekarzy wojskowych
(fot. PAP/EPA/SANJAY BAID)
6 miesięcy temu
PAP / df

Izba Poselska czeskiego parlamentu wyraziła we wtorek zgodę na przyjazd maksymalnie 300 wojskowych lekarzy i personelu medycznego z krajów NATO i Unii Europejskiej. Zapowiedziany jest przyjazd 28 żołnierzy z USA. Być może przyjadą żołnierze z Niemiec.

Wyrażenie zgody przez parlament na przyjazd i pobyt na terytorium Republiki Czeskiej żołnierzy z innych państw jest ściśle przestrzeganym wymogiem konstytucyjnym. Do przyjęcia ustawy w tej sprawie potrzebna jest większość kwalifikowana, a nie tylko zwykła. Decyzję posłów będzie jeszcze musiał zatwierdzić Senat.

Posłowie uchwalili ustawę mimo sprzeciwu części posłów Komunistycznej Partii Czech i Moraw (KSCzM) oraz partii Wolność i Demokracja Bezpośrednia (SPD), która programowo nie zgadza się na obecność zagranicznych żołnierzy. Komuniści, którzy kontestują współpracę Czech z NATO, zgłosili wniosek, żeby zgodę rozciągnąć na przedstawicieli wszystkich państw Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Minister obrony Lubomir Metnar powiedział posłom, że trwają rozmowy z Niemcami na temat przyjazdu ich żołnierzy. Rozpoczynają się także rozmowy z innymi krajami – powiedział. Zagraniczni żołnierze, przebywając i pracując w Czechach, nie będą mogli mieć broni i zawsze będą współpracować z czeskim personelem medycznym.

Agencja CTK zwróciła uwagę, że zagraniczny personel wojskowy ma pomóc czeskiemu systemowi ochrony zdrowia. Według informacji Izby Lekarskiej z poniedziałku wśród osób mających pozytywny wynik testu na koronawirusa jest ponad 13 tys. pracowników służby zdrowia, w tym 2600 lekarzy i 6 000 pielęgniarek.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Ludwik Wiśniewski OP
29,33 zł
41,90 zł

Nie prześpij czasu, który został Ci dany

Odkryj przenikliwe teksty legendarnego dominikanina

Ojciec Ludwik Wiśniewski OP pokazuje, nieraz w mocnych słowach, jak kierować się na co dzień sumieniem i świadomie żyć Ewangelią. Zapiski niepokornego opozycjonisty...

Skomentuj artykuł

Czechy: posłowie zgodzili się na przyjazd zagranicznych lekarzy wojskowych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.