Cztery koncesje do poszukiwań ropy i gazu

Cztery koncesje do poszukiwań ropy i gazu
(fot. jumanji solar / flickr.com)
PAP / slo

Na podstawie porozumienia o współpracy w zakresie poszukiwań i wydobycia gazu ziemnego oraz ropy ze złóż konwencjonalnych i niekonwencjonalnych, PGNiG i Lotos wytypowały do dalszych badań cztery obszary koncesyjne w woj. pomorskim i zachodniopomorskim.

Zgodnie z komunikatem spółek, w piątek w Gdańsku na temat współpracy obu firm rozmawiali Grażyna Piotrowska-Oliwa, prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa i Paweł Olechnowicz, prezes Grupy Lotos. W spotkaniu uczestniczył też Mikołaj Budzanowski, minister skarbu.

- Zgodnie z porozumieniem (zawartym 17 września 2012 r. - przyp. PAP) oba koncerny przeanalizowały potencjał wydobywczy siedmiu koncesji poszukiwawczych należących do PGNiG. Powołana przez władze koncernów grupa robocza zakończyła pierwszy etap prac związanych z geologiczną analizą obszarów objętych współpracą. Na podstawie wspólnie wykonanych analiz spośród siedmiu koncesji do dalszych badań wytypowano cztery obszary koncesyjne położone w województwie pomorskim i zachodniopomorskim - podały spółki w komunikacie.

- W kolejnym etapie współpracy specjaliści z Lotos Petrobaltic i PGNiG przygotują program działań na wybranych koncesjach oraz poddadzą je ocenom ekonomicznym. W programie tym zostaną określone niezbędne prace w zakresie badań sejsmicznych i wierceń poszukiwawczo-wydobywczych - dodano.

DEON.PL POLECA

- Naszym priorytetem jest znaczący wzrost wydobycia gazu ziemnego i ropy naftowej ze złóż krajowych (...) dalsze działania chcemy prowadzić w pierwszej kolejności na najbardziej perspektywicznych koncesjach - poinformowała, cytowana w komunikacie, Piotrowska-Oliwa.

Prezes Grupy Lotos wyjaśnił dziennikarzom, że w ramach badań obszarów koncesyjnych wykonane zostaną pogłębione analizy geologiczne i zasobności. Tłumaczył, że taka analiza ma pomóc w podjęciu decyzji o wykonaniu odwiertu. - Jeżeli odwierty potwierdzą obecność surowca, to wtedy rozpoczyna się bardzo poważny proces inwestycyjny zagospodarowania złoża - mówił.

Nie wykluczył, że w przyszłym roku możliwe będzie "jeżeli prace pójdą w dobrym kierunku" rozpoczęcie wspólnych odwiertów. Jak powiedział, wśród dwóch koncesji "dwie są bardziej atrakcyjne, a dwie mniej".

Poinformował, że "analizowanych było siedem koncesji, mamy wstępny pomysł przeanalizowania w przyszłych roku 20-30 koncesji, które są w posiadaniu PGNiG".

W skład Grupy Lotos wchodzą m.in. Grupa Lotos (spółka matka), Lotos Czechowice, Lotos Jasło i Lotos Petrobaltic (prowadzi poszukiwania oraz wydobycie ropy i gazu na Morzu Bałtyckim. Po trzech kwartałach br. przychody ze sprzedaży Lotosu wyniosły blisko 25 mld zł, a zysk w tym okresie ok. 700 mln zł. Na koniec sierpnia br. udział Lotosu w krajowym rynku paliw wyniósł 34 proc.

PGNiG zajmuje się poszukiwaniami i eksploatacją złóż gazu ziemnego i ropy naftowej oraz importem, magazynowaniem, obrotem i dystrybucją paliw gazowych i płynnych. Polska zużywa rocznie ponad 14 mld metrów sześciennych gazu.

PGNiG jest liderem rynku gazu w Polsce. Spółka ma 96 koncesji na poszukiwanie i rozpoznanie złóż ropy i gazu (także niekonwencjonalnego) oraz 225 koncesji na wydobycie ropy i gazu ze złóż konwencjonalnych. Poprzez spółkę PGNiG Norway prowadzi działalność na Norweskim Szelfie Kontynentalnym (11 koncesji). PGNiG ma też licencje poszukiwawcze w Egipcie, Libii i Pakistanie.

Grupa PGNiG miała w trzecim kwartale 2012 roku 66,1 mln zł zysku netto przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej wobec 319 mln zł przed rokiem.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Cztery koncesje do poszukiwań ropy i gazu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.