Czy niemieckie elektrownie atomowe będą działać dłużej? Rząd RFN zaprzecza

Fot. depositphotos.com
PAP/mk

Według amerykańskiego dziennika "Wall Street Journal" rząd Niemiec ma zamiar przesunąć w czasie zamknięcie ostatnich trzech działających w tym kraju elektrowni atomowych, które miały zostać wyłączone z użytku na koniec 2022 r.

Informacje o planach przełożenia zamknięcie ostatnich trzech działających w Niemczech elektrowni jądrowych dziennik "Wall Street Journal" podał powołując się na trzech urzędników w rządzie Olafa Scholza. Według "WSJ" decyzja w rządzie RFN została już podjęta, ale zanim dojdzie do jej sformalizowania, potrzebne będzie m.in. głosowanie w gabinecie oraz w Bundestagu, a także dokończenie prognozy potrzeb energetycznych Niemiec tej zimy, w związku ze zmniejszeniem dostaw gazu z Rosji. Wkrótce po ukazaniu się artykułu doniesienia w nim zawarte zdementowało niemieckie ministerstwo gospodarki. "Te doniesienia są nieprawdziwe i nie mają żadnej podstawy w faktach" - napisano w komunikacie.

Mimo to gazeta twierdzi, że decyzja jest już przesądzona, a w efekcie Niemcy mają tymczasowo zrezygnować z zamknięcia wraz z końcem bieżącego roku trzech ostatnich elektrowni jądrowych: Isar 2 w Bawarii, Neckarwestheim 2 w Badenii-Wirtembergii i Emsland w Dolnej Saksonii. Plan odchodzenia od energii jądrowej rozpoczął się jeszcze za rządów kanclerza Gerharda Schroedera i został przyspieszony przez rząd Angeli Merkel po katastrofie w elektrowni jądrowej w japońskiej Fukushimie w 2011 r. Zmiana planów ma mieć związek ze spodziewanym kryzysem energetycznym podczas najbliższej zimy i z niedoborem gazu. Do takiej decyzji Niemcy przekonywać miał m.in. podczas lipcowej wizyty wysłannik Departamentu Stanu USA Amos Hochstein.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Czy niemieckie elektrownie atomowe będą działać dłużej? Rząd RFN zaprzecza
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.