Czy województwo mazowieckie zostanie podzielone? Analizy są już zaawansowane

Czy województwo mazowieckie zostanie podzielone? Analizy są już zaawansowane
Dworzec Warszawa Centralna (fot. Robert Wielgórski / CC BY-SA 3.0)
PAP / kk

Analizy i prace dotyczące podziału województwa mazowieckiego są już zaawansowane - poinformował w piątek szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Ostateczną decyzję w tej sprawie będzie musiało podjąć kierownictwo polityczne naszej formacji - dodał.

W Programie Pierwszym Polskiego Radia Dworczyk odniósł się do doniesień dotyczących możliwości podziału województwa mazowieckiego. Jak przekazał, prace i analizy dotyczące tego podziału są zaawansowane. Dodał, że nie jest to nowy pomysł.

Szef KPRM podkreślił przy tym, że w wielu państwach stolica jest wyodrębniana z województwa lub regionu, w którym się znajduje. "Warto to rozważać, żeby z korzyścią dla mieszkańców takiego podziału dokonać" - dodał. "Trwają jeszcze prace analityczne. Ostateczne decyzje będzie musiało podjąć kierownictwo polityczne naszej formacji" - zaznaczył Dworczyk.

"Dziennik Gazeta Prawna" napisał w czwartek, że na jesieni mogą nas czekać kolejne wybory, gdyż z nieoficjalnych ustaleń dziennika wynika, że Prawo i Sprawiedliwość bardzo śpieszy się z zapowiadanym już wcześniej wyodrębnieniem stolicy i jej przyległości z województwa mazowieckiego. Nowe województwo objęłoby obecną Warszawę plus przylegające do niej powiaty, czyli tzw. obwarzanek. Według gazety, projekt ustawy w tej sprawie ma trafić do Sejmu jeszcze w lipcu.

DEON.PL POLECA

Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik (PSL) powiedział w czwartek, że pomysł podziału woj. mazowieckiego jest nieracjonalny i szkodliwy. Jego zdaniem jest to manipulowanie granicami regionów z powodów politycznych. Struzik zapowiedział, że będzie bronić integralności woj. mazowieckiego. Podobne stanowisko zajęli inni politycy PSL, a także Koalicji Obywatelskiej.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski ocenił w czwartek, że podział Mazowsza byłby działaniem o podwójnym znaczeniu. "Gdyby Warszawę z całego regionu wyłączyć, łatwiej byłoby partii rządzącej o lepszy wynik do sejmiku wojewódzkiego. Lepszy wynik do sejmiku to szansa na rządy w województwie, w którym obecnie rządzi koalicja PO-PSL" - wskazał Trzaskowski.

Druga kwestia - dodał - to sprawa samorządowych finansów. "Mazowsze stanie się mocno niesamodzielne finansowo bez wpływów, które przynosi Warszawa i gminy ościenne. Niesamodzielne finansowo – czyli całkowicie uzależnione od wsparcia rządu kierowanego przez ludzi PiS" - przestrzegł prezydent stolicy. Trzaskowski zaznaczył, że Warszawa i gminy sąsiadujące zapewniają 87 proc. wpływów Mazowsza z CIT i pytał, czy "pomysł PiS jest taki, aby ogromne terytorialnie województwo utrzymywało się za 13 proc. dotychczasowych wpływów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Czy województwo mazowieckie zostanie podzielone? Analizy są już zaawansowane
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.