Dobiega końca drążenie tunelu, który połączy dwie wyspy w Świnoujściu

Dobiega końca drążenie tunelu, który połączy dwie wyspy w Świnoujściu
Fot. Ricardo Gomez Angel / unsplash.com
PAP / tk

Szczeciński oddział GDDKiA poinformował o zakończeniu prac przy drążeniu tunelu w Świnoujściu. Ma on połączyć dwie wyspy Uznam i Wolin, rozdzielone rzeką Świną. Tunel pozwoli rozwiązać problemy komunikacyjne Świnoujścia.

- Jutro maszyna drążąca dotrze do komory odbiorczej po stronie wyspy Wolin, co będzie oznaczało zakończenie zasadniczych prac przy drążeniu tunelu – powiedział w środę Mateusz Grzeszczuk ze szczecińskiego oddziału GDDKiA.

Teren inwestycji – jak zapowiedziała Kancelaria Prezydenta RP – odwiedzi w czwartek prezydent Andrzej Duda.

Według świnoujskiego magistratu będzie to najdłuższa przeprawa podwodna w Polsce: 1484 m tunelu zostanie wydrążone maszyną TBM. Z odcinkami tunelu wykonanego metodami stropowymi cały tunel będzie miał długość 1780 metrów.

Koszt budowy tunelu

Koszt budowy tunelu to ponad 912 mln zł, z czego przeszło 775 mln zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej. Resztę miasto Świnoujście dokłada z własnego budżetu. Prace mają zakończyć się w ostatnim kwartale 2022 r.

Tunel – stała przeprawa, która połączy wyspy Uznam i Wolin, rozdzielone rzeką Świną – ma być rozwiązaniem komunikacyjnych problemów miasta. Obecnie komunikację zapewniają przeprawy promowe, które nie posiadają wystarczającej przepustowości, co powoduje często długi czas oczekiwania na prom, i są wrażliwe na zmienne warunki atmosferyczne.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Meinrad Dufner, Anselm Grün OSB
17,43 zł
24,90 zł

Jeżeli chcesz poznać Boga, poznaj najpierw samego siebie
Ewagriusz z Pontu

Dwaj mistrzowie duchowości benedyktyńskiej zapraszają do wyruszenia w drogę pokory, do zobaczenia i zaakceptowania własnych ograniczeń oraz słabości. Paradoksalnie to one, a nie...

Skomentuj artykuł

Dobiega końca drążenie tunelu, który połączy dwie wyspy w Świnoujściu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.