Dzisiaj Dzień Wolności Podatkowej

PAP / zylka

Od środy Polacy pracują już tylko na siebie. Wcześniej przez prawie pół roku nasze pieniądze szły na wydatki zaplanowane przez rząd. 23 czerwca przypada Dzień Wolności Podatkowej 2010 - poinformowali przedstawiciele Centrum im. Adama Smitha. To wynik najgorszy od pięciu lat.

Dzień Wolności Podatkowej to symboliczna granica obrazująca realny poziom obciążeń podatkowych w każdym państwie. To, kiedy dokładnie w poszczególnych latach wypada, zależy od przewidzianego na ten rok udziału wydatków publicznych w PKB kraju. Im następuje wcześniej, tym mniejsze obciążenia.

Jak podało Centrum im. Adama Smitha, w tym roku udział wydatków publicznych w PKB wyniesie ok. 47,5 proc. i będzie najwyższy od 4 lat. W 2010 r. wydatki rządu wzrosły o ponad 40 mld zł, z 597,3 mld do 640,52 mld zł, co zwiększyło ich udział w PKB o ok. 2 proc. Stąd Polacy musieli na rzecz fiskusa pracować dłużej niż w ostatnich latach - ostatnio święto wypadało tak późno w 2005 r.

Dzień Wolności Podatkowej w Polsce został ogłoszony po raz 17. Najpóźniej, 6 lipca, wypadł w 1995 r.. Najwcześniej, 14 czerwca, w dwóch ostatnich latach.

Dla porównania, w USA podatnicy odrobili pańszczyznę wobec państwa już 9 kwietnia, a w Wielkiej Brytanii - 30 maja. Polski fiskus nie jest jednak najbardziej pazerny - w Niemczech Dzień Wolności Podatkowej jest przewidywany na 19 lipca, we Francji na 26 lipca, a na Węgrzech dopiero na 6 sierpnia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Dzisiaj Dzień Wolności Podatkowej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.