Etaty i podatki. Idą zmiany w polskim rolnictwie?

Etaty i podatki. Idą zmiany w polskim rolnictwie?
(fot. PAP/Radek Pietruszka)
PAP / drr

Minister rolnictwa Stanisław Kalemba poinformował, że wysłał wniosek do premiera w sprawie powołania nowego wiceministra rolnictwa. Dodał, że ogłoszono też konkurs na prezesa Agencji Rynku Rolnego i zapowiedział zmiany kadrowe w ARiMR.

Kalemba zaznaczył, że wniosek dotyczący kandydata na wiceministra to jego pierwsza propozycja kadrowa. Minister nie ujawnił kogo ten wniosek dotyczy i z jakiej partii jest kandydat. Natomiast zapewnił, "że jest to fachowiec". Dodał, że w resorcie będą obsadzone także pozostałe wolne stanowiska.

Obecnie w resorcie jest dwóch wiceministrów: sekretarz stanu Kazimierz Plocke (PO) i podsekretarz stanu Tadeusz Nalewajk (PSL). Premier Donald Tusk niedawno odwołał pozostałych dwóch: Andrzeja Butrę (PSL) i Bogdana Dombrowskiego (PSL).

Minister poinformował, że został rozpisany konkurs na stanowisko prezesa Agencji Rynku Rolnego. To już trzecia próba wyłonienia szefa tej instytucji. Po zdymisjonowaniu przez ówczesnego ministra rolnictwa Marka Sawickiego w końcu ubiegłego roku Władysława Łukasika, ogłoszono konkurs, który nie został rozstrzygnięty. Kolejny konkurs, przeprowadzony jeszcze za Sawickiego, który wyłonił dwóch kandydatów: Ryszarda Smolarka i Bogusława Nadolnika, został unieważniony.

Kolejny konkurs na prezesa ARR został ogłoszony w ubiegły czwartek. Kandydaci mogą składać dokumenty do resortu rolnictwa do końca sierpnia. Nabór składa się z trzech etapów: sprawdzenia czy oferta odpowiada formalnym wymogom, przeegzaminowania kandydatów pod kątem kompetencji kierowniczych oraz ze sprawdzenia wiedzy w formie testu oraz rozmowy kwalifikacyjnej.

Będą także zmiany w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - zapowiedział Kalemba. Wyjaśnił jednak, że nie planuje zmiany jej prezesa Tomasza Kołodzieja, który - jak zaznaczył minister - "jasno i twardo kieruje tą Agencją".

Minister dodał, że pracuje w resorcie krótko, bo od początku sierpnia i musi się "przyjrzeć niektórym sprawom" oraz przeanalizować czy są potrzebne zmiany personalne.

Kalemba pytany o Agencję Nieruchomości Rolnych, odparł, że sprzedaż gruntów "idzie bardzo dobrze". Agencją od lutego 2012 r. kieruje Leszek Świętochowski. Jak zauważył Kalemba, np. zmiana szefa oddziału w Wielkopolsce poprawiła pracę tej placówki i przyspieszyła sprzedaż ziemi. Jego zdaniem, w pracy ANR podstawową sprawą jest "trwałe rozdysponowanie" państwowej ziemi przed 2016 r. tak, by rolnicy mogli powiększyć swoje gospodarstwa.

Nie są natomiast przewidywane zmiany personalne w KRUS - poinformował Kalemba.

Trwają prace nad podatkiem dochodowym w rolnictwie

Na razie nie ma uzgodnionego projektu ustawy o podatku dochodowym w rolnictwie, ale prace trwają. Taki podatek powinien wejść w życie od 2014 r. - powiedział Stanisław Kalemba.

Minister zaznaczył, że resort rolnictwa przygotował propozycje do ustawy o podatku dochodowym, ale rządowy projekt opracuje Ministerstwo Finansów. W pierwszej kolejności zostaną zaprezentowane założenia do projektu, które musi zaakceptować Rada Ministrów - dodał.

Zdaniem Kalemby, podatek dochodowy, który powinien być wprowadzony zamiast podatku rolnego, nie powinien dodatkowo obciążać rolników. - Podatek, który będą rozliczały gminy, bo będzie on stanowił źródło ich dochodów, ma być neutralny (dla budżetu i dla rolników) - podkreślił szef resortu rolnictwa.

Dodał, że nie ma też zgody ministerstwa rolnictwa na obciążenie podatkiem dopłat bezpośrednich.

Wyliczenie dochodów w gospodarstwach będzie wiązało się z wprowadzaniem rachunkowości. W małych gospodarstwach nie będzie wyliczany dochód indywidualnie, będą tam "rozwiązania ryczałtowe" - wyjaśnił minister. Jak mówił, prawdopodobnie będzie to dotyczyło gospodarstw do 6 hektarów, czyli takich, które produkują na własny użytek. Natomiast księgowość będzie prowadzona w gospodarstwach dużych w formie np. ksiąg rachunkowych. Dodał, że gdyby małe gospodarstwa chciały wyliczać faktyczny dochód, to powinno się w ustawie taką możliwość przewidzieć.

Resort rolnictwa m.in. chce, by był możliwy wybór formy opodatkowania (ryczałtu lub podatku wg zasad ogólnych z dochodów określonych na podstawie ksiąg rachunkowych lub księgi przychodów i rozchodów), a także, by możliwe było wspólne rozliczanie dochodów z działalności rolniczej z dochodami z działalności pozarolniczej. Ministerstwu zależy też, by jasno określić co w gospodarstwie będzie stanowiło dochód, a co koszt.

Kalemba poinformował, że rozmawiał już na temat podatku dochodowego w rolnictwie z wiceministrem finansów Maciejem Grabowskim i - według relacji ministra - wykazał on "duże zrozumienie" dla rozwiązań proponowanych przez resort rolnictwa. Jeszcze w poniedziałek Kalemba ma się m.in. w tej sprawie spotkać z ministrem finansów Jackiem Rostowskim.

Jak zauważył Kalemba, wyliczenie dochodów rolników pozwoli na zróżnicowanie składek i opłat, ale także na ujednolicenie kryteriów przyznawania pomocy społecznej.

Liczenie dochodów trzeba rozpocząć, bo bez tego nie będzie postępu i stale będą mity nt. pieniędzy w rolnictwie - uważa Kalemba. Minister podkreślił, że wprowadzenie takiego podatku jest jednak skomplikowane i będzie wymagało przeprowadzenia szkoleń dla rolników. Przypomniał, że kraje Europy Zachodniej taki system wprowadzały przez wiele lat.

Zdaniem Kalemby, projekt ustawy o podatku dochodowym w rolnictwie może jeszcze w tym roku trafić do Sejmu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Etaty i podatki. Idą zmiany w polskim rolnictwie?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.