Francja: godzina policyjna w miastach ogólnie akceptowana i przestrzegana

Francja: godzina policyjna w miastach ogólnie akceptowana i przestrzegana
(fot. PAP/EPA/IAN LANGSDON)
PAP / jb

W pierwszy weekend po wprowadzeniu w Paryżu i ośmiu innych miastach Francji godziny policyjnej była ona generalnie przestrzegana, a demonstracje przeciwko nowym obostrzeniom były nieliczne - poinformowały władze.

 

Paryż, Lille, Lyon, Marsylia - główne francuskie metropolie - opustoszały w miniony weekend po godz. 21. W mediach społecznościowych publikowane są zdjęcia opustoszałych ulic i pustych pojazdów transportu publicznego. W dziewięciu francuskich miastach, w których łącznie mieszka ok. 20 mln ludzi, godzina policyjna będzie obowiązywała co najmniej przez miesiąc, w godz. 21-6.

Nowe zasady zostały ogólnie dobrze przejęte podczas pierwszego weekendu ich obowiązywania, co jest bezprecedensowe w najnowszej historii Francji – komentują francuskie media.

"Po godzinie 21 prawie nikogo nie było na ulicach miasta (...) paryżanie okazują szacunek dla nowych reguł" - powiedział agencji AFP komisarz Patrick Caron z paryskiej prefektury policji.

„Godzina policyjna jest dość dobrze przestrzegana, a osoby, które muszą przebywać poza domem po 21, mają (upoważniające do tego) zezwolenia” – ocenił prefekt departamentu Nord Michel Lalande.

Przed wprowadzeniem godziny policyjnej premier Jean Castex zaznaczał, że wiele ognisk zakażeń Covid-19 jest związanych z życiem nocnym i imprezami młodych ludzi.

Minister spraw wewnętrznych Gerald Darmanin ostrzegł, że policja będzie surowo kontrolować przestrzeganie godziny policyjnej.

W Lille policja sporządziła 28 raportów i dokonała dwóch aresztowań między północą z piątku na sobotę a godz. 6 w niedzielę.

W piątek wieczorem ulicami Paryża przemaszerowała niewielka demonstracja przeciwko nowym obostrzeniom. W Marsylii w sobotę protestowało około 100 osób.

Krytycy godziny policyjnej mówią o "dryfie w kierunku autorytaryzmu i o dyktaturze zdrowia". Do łamania godziny policyjnej doszło w podparyskim Essonne.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Ludwik Wiśniewski OP
29,33 zł
41,90 zł

Nie prześpij czasu, który został Ci dany

Odkryj przenikliwe teksty legendarnego dominikanina

Ojciec Ludwik Wiśniewski OP pokazuje, nieraz w mocnych słowach, jak kierować się na co dzień sumieniem i świadomie żyć Ewangelią. Zapiski niepokornego opozycjonisty...

Skomentuj artykuł

Francja: godzina policyjna w miastach ogólnie akceptowana i przestrzegana
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.