Francja i Niemcy obchodzą 60. rocznicę podpisania Traktatu Elizejskiego

Francja i Niemcy obchodzą 60. rocznicę podpisania Traktatu Elizejskiego
fot. PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON
PAP

Francuski prezydent Emmanuel Macron gości w niedzielę w Paryżu kanclerza Niemiec Olafa Scholza. Obydwaj przywódcy świętują rocznicę francusko-niemieckiego paktu pokojowego, podpisanego w 1963 roku przez Charles’a de Gaulle’a i Konrada Adenauera. Uroczystość z udziałem Macrona, Scholza oraz parlamentarzystów odbywa się na paryskiej Sorbonie.

Scholz na otwarciu ceremonii, upamiętniającej 60. rocznicę podpisania Traktatu Elizejskiego, podkreślił potrzebę kontynuowania współpracy francusko-niemieckiej „jako siły napędowej zjednoczonej Europy”.

Jak zaznaczyła dpa, w swoim wystąpieniu Scholz podziękował Francji za przyjaźń w języku francuskim. „Dziękuję, panie prezydencie, dziękuję z głębi serca” – powiedział szef niemieckiego rządu do prezydenta Francji. Podziękował także za przyjaźń wszystkim „francuskim braciom i siostrom”.

Scholz podkreślił także potrzebę suwerennej Europy, na rzecz której obydwa kraje wspólnie pracowały - „łącząc siły (…) w obronie naszych wartości w świecie, w obronie naszej demokracji przed siłami autorytarnymi. Ale także w rywalizacji o nowoczesne technologie, w zabezpieczaniu surowców, w zaopatrzeniu w energię czy w podróżach kosmicznych”.

Kanclerz Niemiec wspomniał także w niedzielę w Paryżu o potrzebie dalszego wsparcia Europy dla Ukrainy - "tak długo i tak kompleksowo, jak będzie to konieczne".

Traktat Elizejski został podpisany 60 lat temu, aby pogodzić Niemcy i Francję - dwóch dawnych wrogów wojennych – przypomina dpa. Do dziś uważany jest za podstawę przyjaźni obydwu krajów. Traktat ten od początku zakładał także regularne konsultacje szefów rządów Niemiec i Francji, szefów resortów obrony i spraw zagranicznych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zbigniew Parafianowicz

Wojny, do których państwa wolą się nie przyznawać

Kim są osławione rosyjskie zielone ludziki i kto nimi dowodzi? Do czego posuwają się najemnicy walczący w Syrii, Libii i na wschodzie Ukrainy? Kto destabilizuje sytuację w...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Francja i Niemcy obchodzą 60. rocznicę podpisania Traktatu Elizejskiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.