Gigantyczna powódź w Chinach: 18 zabitych, setki tysięcy ewakuowanych

Gigantyczna powódź w Chinach: 18 zabitych, setki tysięcy ewakuowanych
fot. PAP/EPA/FEATURECHINA

Do 18 wzrosła w środę liczba ofiar śmiertelnych powodzi spowodowanych przez „burzę tysiąclecia” trwającą od soboty w środkowej części Chin. Około 200 tys. osób zostało ewakuowanych – podał hongkoński dziennik „South China Morning Post”.

12 osób zginęło w mieście Zhengzhou, stolicy prowincji Henan, gdzie wzbierająca woda wdarła się do tuneli metra i uwięziła pasażerów w zalanym pociągu. Niektórzy publikowali w internecie rozpaczliwe apele o pomoc i nagrania z wnętrza wagonów, gdzie poziom wody się podnosił.

fot. PAP/EPA/FEATURECHINAfot. PAP/EPA/FEATURECHINA

Tragedia w metrze

„Woda dotarła na wysokość mojej klatki piersiowej. Byłem przerażony, ale najstraszniejsza nie była woda, tylko wyczerpujące się zapasy powietrza w wagonie” – napisał w mediach społecznościowych jeden z ocalałych. Według władz miasta z zalanego metra uratowano ponad 500 osób.

Ocaleni opisywali, jak woda przeciekała przez drzwi, unosząc się powoli od „kostek, przez kolana, aż po szyję”. „Wszyscy, którzy mogli, staliśmy na siedzeniach w metrze” – napisała jedna z kobiet na chińskim portalu społecznościowym Weibo.

Chińskie media określają ulewy w Zhengzhou mianem „burzy tysiąclecia”. Od soboty do wtorku w mieście spadło 617 mm deszczu, niewiele mniej niż wynosi tam roczna średnia opadów – 640 mm. We wtorek w Zhengzhou odnotowano największe opady zarówno dobowe, jak i godzinowe, od dziesięcioleci.

W chińskich sieciach społecznościowych pojawiły się nagrania ulic zmieniających się w wartkie potoki, które zabierają samochody i części budynków. Na jednym z filmików widać dziesiątki pojazdów pływających w błotnistej żółtobrązowej wodzie.

Z powodu deszczu władze 12-milionowego miasta wstrzymały kursowanie autobusów. „Dlatego wielu ludzi jechało metrem i doszło do tragedii” – powiedział Agencji Reutera mieszkaniec Zhengzhou, przedstawiony nazwiskiem Guo.

W pobliskim mieście Gongyi, również leżącym nad Żółtą Rzeką, waliły się budynki i osuwała się ziemia. Zginęły tam co najmniej cztery osoby, a niektóre okoliczne wsie zostały odcięte od energii elektrycznej na ponad 24 godziny – podał „SCMP”.

Podobnie jak niedawne tragiczne w skutkach powodzie w Europie oraz fale upałów nawiedzające Amerykę Północną, rekordowe ulewy w Chinach wiązane są ze zmianami klimatu – pisze Agencja Reutera, powołując się na opinię naukowców.

- Nigdy w życiu nie widziałem tak dużo deszczu – powiedział jeden z mieszkańców. - Wszystko stało się całkowicie białe.

Jak informuje chiński urząd meteorologiczny, prowincja Henan doświadczyła „rzadkich i silnych opadów”.

Zhengzhou odnotowało we wtorek 624 mm opadów, z czego jedna trzecia spadła tylko między 16:00 a 17:00, co „zmiażdżyło historyczne zapisy”.

Przewidywano, że niektóre części regionu będą nadal doświadczać „silnych lub bardzo silnych burz” i że ulewne deszcze prawdopodobnie zakończą się dopiero w czwartek.

Dlaczego doszło do powodzi w Chinach?

Do powodzi przyczynia się wiele czynników, ale ocieplająca się atmosfera spowodowana zmianami klimatu zwiększa prawdopodobieństwo ekstremalnych opadów.

„Wspólnym mianownikiem jest wyraźnie globalne ocieplenie. Takie ekstremalne zdarzenia pogodowe będą zapewne w przyszłości częstsze. Potrzeba, aby władze (miast, prowincji i kraju) opracowały strategie, by się do takich zmian przystosować” – ocenił profesor nauk o atmosferze z Uniwersytetu Hongkońskiego Johnny Chan.

- Naukowcy ostrzegają, że powszechna budowa tam zaostrzyła problemy związane ze zmianami klimatycznymi - mówi chiński korespondent BBC, Stephen McDonell.

Połączenia między rzekami i jeziorami zostały przerwane i zakłócone, a równiny zalewowe, które kiedyś pochłaniały większość corocznych letnich ulew w regionie zostały odcięte od cieków wodnych.

Dziennikarz, publicysta, redaktor DEON.pl. Pisze głównie o kosmosie, zmianach klimatu na Ziemi i nowych technologiach. Po godzinach pasjonują go gry wideo.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Stanisław Jaromi OCMConv
  • Czy Biblia usprawiedliwia wycinanie lasów?
  • Skąd się wziął mit, że ekologia to lewacka mrzonka, z którą katolikom jest nie po drodze?
  • Po co papież mówi o zmianie klimatu?
  • Co zrobić z argumentem, że człowiek jest...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Gigantyczna powódź w Chinach: 18 zabitych, setki tysięcy ewakuowanych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.