Hiszpania: 36 zgonów w związku z koronawirusem w ciągu doby

Hiszpania: 36 zgonów w związku z koronawirusem w ciągu doby
(fot. PAP/EPA/ALEJANDRO GARCIA)
PAP / jb

Liczba zgonów w związku z koronawirusem wzrosła w Hiszpanii pomiędzy czwartkowym a piątkowym popołudniem o 36; łącznie w kraju odnotowano dotąd 120 ofiar śmiertelnych - poinformował w piątek rząd Pedra Sancheza. Do 4200 wzrosła liczba zakażeń.

 

Fernando Simon z rządowego Centrum Koordynacji Ostrzegania i Nagłych Przypadków (CCAES) wskazał na drastyczny wzrost zgonów i zachorowań w Hiszpanii pomiędzy poniedziałkiem a piątkiem. Liczba ofiar śmiertelnych zwiększyła się w tym okresie z 24 do 120, a zakażeń z 1000 do 4200.

W piątek przed południem rząd regionalny Kraju Basków ogłosił stan zagrożenia epidemicznego w tym północnym regionie Hiszpanii z powodu pandemii koronawirusa. Decyzja ta ma pomóc m.in. w izolowaniu miejscowości najbardziej dotkniętych chorobą.

Decyzja władz Kraju Basków zapadła wskutek wysokiej śmiertelności i dużej liczby zakażeń Covid-19 w tym regionie. Do piątkowego popołudnia odnotowano tam już 14 zgonów oraz 417 przypadków zakażenia koronawirusem.

Według baskijskiego rządu, w najbliższych godzinach konieczne będą decyzje służące odizolowaniu miejscowości, w których notowana jest wysoka liczba zachorowań.

“Dekret w sprawie stanu zagrożenia epidemicznego w Kraju Basków zaczyna obowiązywać od soboty” - poinformował premier baskijskiego rządu Inigo Urkullu, odnotowując, że od piątku zamknięto w całym regionie wszystkie szkoły, w których uczy się 1 mln dzieci.

W nocy z czwartku na piątek decyzję o całkowitym odseparowaniu miasta Igualada, w prowincji Barcelona, podjął autonomiczny rząd Katalonii po zanotowaniu tam blisko 60 zakażeń koronawirusem i trzech zgonów. Łącznie przymusową kwarantanną w Igualadzie i okolicznych miejscowościach objęto ponad 65 tys. osób.

W piątek rano władze Alicante, na wschodzie Hiszpanii, poinformowały, że odwołują uroczystości Wielkiego Tygodnia. To dotychczas pierwsze miasto w tym kraju, które podjęło taką decyzję odnośnie do tych masowych imprez religijnych.

Najtrudniejsza sytuacja panuje na terenie wspólnoty autonomicznej Madrytu, gdzie zmarło już 64 osób, a ponad 2000 zostało zainfekowanych koronawirusem. W piątek po południu władze miasta ogłosiły zamknięcie wszystkich stołecznych restauracji i barów.

* * *

Apel do czytelników DEON.pl:

W najbliższych dniach najważniejsze jest to, żebyśmy jako społeczeństwo zachowywali się odpowiedzialnie. Pamiętajmy, że nie chodzi tylko o nasze indywidualne zdrowie, ale też o zdrowie wszystkich ludzi, z którymi się codziennie spotykamy, których mijamy na ulicy.

Jeżeli widzisz u siebie jakiekolwiek objawy choroby, nie bagatelizuj ich, zgłoś się do odpowiednich służb. UWAGA: w takim przypadku nie idziemy do przychodni / szpitala (żeby nie zrażać innych), ale dzwonimy na całodobową infolinię pod numer 800 190 590. Bądźmy też na bieżąco z wytycznymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Hiszpania: 36 zgonów w związku z koronawirusem w ciągu doby
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.