Wielkopolskie: szósty przypadek zakażenia koronawirusem

Wielkopolskie: szósty przypadek zakażenia koronawirusem
(fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk)
PAP / jb

W województwie wielkopolskim odnotowano szósty przypadek zakażenia koronawirusem - poinformował w piątek rzecznik wojewody wielkopolskiego.

 

W wydanym komunikacie rzecznik wojewody wielkopolskiego Tomasz Stube przekazał, że do tej pory na terenie Wielkopolski wykryto sześć przypadków zakażenia koronawirusem. Jedna osoba zmarła.

"Potwierdzony został kolejny przypadek zarażenia koronawirusem u osoby, która wróciła z Włoch. Mężczyzna w średnim wieku z powiatu poznańskiego przebywa obecnie na kwarantannie, jego stan zdrowia jest określany jako dobry" – przekazał Stube.

W piątek resort zdrowia poinformował o wykryciu trzech nowych przypadków zakażenia koronawirusem na terenie całego kraju. W sumie liczba chorych wzrosła do 64, w tym jedna osoba zmarła - poinformowało w Ministerstwo Zdrowia. Potwierdzone wyniki dotyczą osób z województw śląskiego, podkarpackiego i wielkopolskiego.

O kolejnym przypadku zakażenia koronawirusem mówił także w trakcie piątkowej konferencji prasowej zastępca prezydenta Poznania Jędrzej Solarski. Dodał, że do szpitala im. Józefa Strusia w Poznaniu przywieziono w piątek kolejnego pacjenta z podejrzeniem zakażenia patogenem. "Stan ogólny, bardzo ciężki, wskazuje, że to jest (koronawirus - PAP), ale nie ma jeszcze wyników" - powiedział Solarski.

Solarski dodał, że szpital miejski im. Józefa Strusia jest przekształcany w placówkę, która ma przyjmować tylko pacjentów zarażonych koronawirusem. Ma w nim być miejsce dla 406 osób. "Będzie to jeden wielki szpital zakaźny do leczenia koronawirusa" – podkreślił.

"Już teraz zwolniło się 110 pokoi, robimy to sukcesywnie i sukcesywnie przenosimy (pacjentów - PAP) do innych szpitali w Poznaniu i poza Poznaniem. Chcemy tę całą operację zakończyć do poniedziałku – mam nadzieję, że nam się to uda" – powiedział Solarski.

Zastępca prezydenta Poznania zapewnił, że jest po rozmowach z szefową wielkopolskiego NFZ Agnieszką Pachciarz i z wojewodą wielkopolskim Łukaszem Mikołajczykiem w kwestii bezpieczeństwa finansowego poznańskiego szpitala. "Wojewoda obiecał, że absolutnie nie ma zagrożenia; ten kontrakt, który nie zostanie wyrobiony z pozostałych oddziałów będzie w całości – nie ma mowy o stracie szpitala" – zaznaczył.

W czwartek władze miasta Poznania poinformowały, że w poznańskim szpitalu im. J. Strusia zmarła 57-letnia kobieta zakażona koronawirusem; to pierwsza ofiara śmiertelna SARS-Cov-2 w Polsce.

57-latka była pierwszą osobą w Wielkopolsce, u której – w poniedziałek - potwierdzono zakażenie SARS-Cov-2. Kobieta przebywała na oddziale zakaźnym Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia w Poznaniu. Od początku jej stan był ciężki; miała objawy zapalenia płuc o bardzo ciężkim przebiegu klinicznym, była podłączona do respiratora i utrzymywana w stanie śpiączki farmakologicznej.

* * *

Apel do czytelników DEON.pl:

W najbliższych dniach najważniejsze jest to, żebyśmy jako społeczeństwo zachowywali się odpowiedzialnie. Pamiętajmy, że nie chodzi tylko o nasze indywidualne zdrowie, ale też o zdrowie wszystkich ludzi, z którymi się codziennie spotykamy, których mijamy na ulicy.

Jeżeli widzisz u siebie jakiekolwiek objawy choroby, nie bagatelizuj ich, zgłoś się do odpowiednich służb. UWAGA: w takim przypadku nie idziemy do przychodni / szpitala (żeby nie zrażać innych), ale dzwonimy na całodobową infolinię pod numer 800 190 590. Bądźmy też na bieżąco z wytycznymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wielkopolskie: szósty przypadek zakażenia koronawirusem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.