Podkarpackie: szósty przypadek zakażenia koronawirusem

Podkarpackie: szósty przypadek zakażenia koronawirusem
(fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk)
PAP / jb

Kolejny przypadek zarażenia koronawirusem potwierdzono na Podkarpaciu. Do tej pory w regionie u sześciu osób zdiagnozowano chorobę COVID-19 – poinformowała rzeczniczka wojewody podkarpackiego Małgorzata Waksmundzka-Szarek. To młoda kobieta z woj. lubelskiego hospitalizowana w Nisku - dodała.

 

Waksmundzka-Szarek przypomniała w piątek, że Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny obejmuje na terenie województwa nadzorem epidemiologicznym, kwarantanną domową osoby, które były narażone na zakażenie wirusem.

Obecnie w woj. podkarpackim pod nadzorem pozostaje 937 osób, dla 267 osób wydano decyzje o poddaniu się kwarantannie domowej. Hospitalizowanych jest 25 osób.

Od początku wdrożenia badań w kierunku koronawirusa SARS-Cov-2 w laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie wykonano 157 testów.

Aktualnie w woj. podkarpackim jest sześć osób ze zdiagnozowaną chorobą COVID-19. Pierwszy przypadek zanotowano w środę, dwa kolejne w czwartek, a trzy następne w piątek. Zakażenie dotyczy czterech kobiet i dwóch mężczyzn.

W Polsce łączna liczba zakażonych wzrosła do 64, jedna osoba zmarła - poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia.

Koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Podejrzewa się, że do zarażenia koronawirusem, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec 2019 r. na targu w Wuhan, stolicy prowincji Hubei.

* * *

Apel do czytelników DEON.pl:

W najbliższych dniach najważniejsze jest to, żebyśmy jako społeczeństwo zachowywali się odpowiedzialnie. Pamiętajmy, że nie chodzi tylko o nasze indywidualne zdrowie, ale też o zdrowie wszystkich ludzi, z którymi się codziennie spotykamy, których mijamy na ulicy.

Jeżeli widzisz u siebie jakiekolwiek objawy choroby, nie bagatelizuj ich, zgłoś się do odpowiednich służb. UWAGA: w takim przypadku nie idziemy do przychodni / szpitala (żeby nie zrażać innych), ale dzwonimy na całodobową infolinię pod numer 800 190 590. Bądźmy też na bieżąco z wytycznymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Podkarpackie: szósty przypadek zakażenia koronawirusem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.