Holandia. Dymisje w rządzie w związku z ewakuacją z Afganistanu

Holandia. Dymisje w rządzie w związku z ewakuacją z Afganistanu
Odchodząca minister obrony Holandii Ank Bijleveld (fot. Bart Maat/EPA/PAP)
PAP/mk

Z holenderskiego rządu ustąpiły minister sprawa zagranicznych i minister obrony. Jest to skutek krytyki władz holenderskich w związku z ewakuacją z Afganistanu.

Parlament Holandii w czwartek przegłosował wotum nieufności wobec ministrów spraw zagranicznych oraz obrony w związku z akcją ewakuacyjną z Afganistanu. Zaraz po głosowaniu do dymisji podała się szefowa dyplomacji Sigrid Kaag. W piątek o swoim odejściu poinformowała natomiast kierująca resortem obrony Ank Bijleveld-Schouten.

Obie dymisje są konsekwencją zarzutów parlamentarzystów, że operacja ewakuacyjna z Afganistanu była przeprowadzona chaotycznie. Ponadto dziennik „De Volkskrant” ujawnił w tym tygodniu, że personel holenderskiej ambasady w Kabulu wręcz błagał MSZ o ewakuację już w marcu 2020 r., na kilka miesięcy przed przejęciem władzy w Afganistanie przez talibów.

To wszystko wywołało oburzenie opozycji, do której dołączyła koalicyjna partia chadecka CU. W czwartek izba niższa parlamentu (Tweede kamer) stosunkiem głosów 78 do 72 wyraziła wotum nieufności wobec Kaag i Bijleveld-Schouten. Było to możliwe dzięki głosom CU.

Kaag podała się do dymisji od razu po głosowaniu, a Bijleveld-Schouten w piątek po południu. „Nie będę ukrywać, że byłam zaskoczona decyzją posłów” – powiedziała w piątek minister obrony.

Zaprzeczyła, by wywierano na nią naciski w sprawie podania się do dymisji.

Bijleveld-Schouten jeszcze w czwartek mówiła, że nie zamierza odchodzić ze stanowiska, dziennik „De Telegraaf” twierdzi jednak, że jej deklaracja wywołała oburzenie w jej partii. Członkowie zarządu Apelu-Chrześcijańsko-Demokratycznych (CDA) mieli zażądać odejścia krytykowanej minister obrony.

„Czuła się jak ryba w wodzie w resorcie obrony” - komplementował Bijleveld-Schouten premier Mark Rutte na konferencji prasowej. Szef gabinetu zapowiedział, iż jej obowiązki będzie pełnić minister sprawiedliwości Ferd Grapperhaus (CDA).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Janet Skeslien Charles

Bestseller „New York Timesa”

Niezwykła historia o miłości, przyjaźni i sile literatury w czasach II wojny światowej 

Odkryj świat, w którym magia książek niesie otuchę nawet w najczarniejszej godzinie

Odile dostaje wymarzoną pracę...

Skomentuj artykuł

Holandia. Dymisje w rządzie w związku z ewakuacją z Afganistanu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.