Hołownia o związkach partnerskich: prawdopodobnie zagłosuję "za"

Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamysz podczas konferencji prasowej. Fot. PAP / Marcin Obara
PAP / mł

Lider Polski 2050 Szymon Hołownia powiedział w środę, że według niego w jego klubie prawdopodobnie większość posłów, w tym on sam, zagłosuje za wprowadzeniem związków partnerskich. Hołownia podkreślił jednocześnie, że "każdy będzie głosował zgodnie z własnym sumieniem".

Jak podkreślił, kwestia wprowadzenia związków partnerskich nie jest częścią umowy koalicyjnej Trzeciej Drogi. Dodał, że osobiście prawdopodobnie zagłosuje za ich wprowadzeniem. Według szefa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza projekt w tej sprawie powinien być poselski, nie rządowy.

Projekt ustawy o związkach partnerskich jest gotowy

Ministra ds. równości Katarzyna Kotula powiedziała w poniedziałek, że projekt ustawy o związkach partnerskich jest gotowy i że w tym tygodniu zapadną decyzje, czy zostanie złożony. Wyraziła nadzieję, że "to się sfinalizuje" w ciągu kilku dni.

Podczas środowej konferencji prasowej o projekt pytani byli Hołownia i Kosiniak-Kamysz. Według Hołowni w klubie Polska2050-TD nie odbyła się dyskusja na ten temat. Podkreślił również, że kwestia związków partnerskie nie jest częścią umowy koalicyjnej Trzeciej Drogi. Według niego prawdopodobnie w jego klubie większość posłów, w tym on sam, zagłosuje za ich wprowadzeniem.

DEON.PL POLECA

Hołownia podkreślił jednocześnie, że "każdy będzie głosował zgodnie z własnym sumieniem". "Niechże wreszcie ktoś położy ustawę w tej sprawie" - dodał.

Polska to jeden z pięciu krajów UE, który nie dopuszcza związków partnerskich

Również obecny na konferencji wicepremier Kosiniak-Kamysz (PSL-TD) podkreślił, że obecnie nie ma złożonego w Sejmie odpowiedniego projektu ustawy i zaznaczył, że - jeśli do tego dojdzie - powinien być on poselski, a nie rządowy.

Kosiniak-Kamysz zaznaczył, że w PSL panuje wolność światopoglądowa, co jest - jak mówił - podstawą funkcjonowania tego ugrupowania. Dodał jednocześnie, że czym innym są kwestie dziedziczenia i dostępu do informacji medycznej w związku partnerskim, a czym innym przysposobienie dzieci i adopcja.

Polska jest wśród pięciu państw członkowskich Unii Europejskiej, które nie daje parom tej samej płci możliwości formalizacji związków. Kwestia ta nie jest uregulowana poza tym w Bułgarii, Rumunii oraz na Litwie i Słowacji. W grudniu 2023 roku Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał wyrok w sprawie przeciwko Polsce wytoczonej przez pięć polskich par tej samej płci, które domagały się prawnego uznania ich związków. W orzeczeniu stwierdzono, że Polska naruszyła Europejską Konwencję Praw Człowieka i ma obowiązek wprowadzenia ochrony prawnej par tej samej płci.

Według PAP szacuje się, że w Polsce żyje ok. 50 tys. tzw. tęczowych rodzin, czyli takich, w których dzieci wychowywane są przez rodziców o orientacji innej niż heteronormatywna. Z badania Ipsos z czerwca 2023 r. wynika, że w ciągu dekady poparcie dla legalizacji małżeństw jednopłciowych wzrosło z 21 do 32 proc. Jednocześnie 67 proc. uważa, że pary homoseksualne powinny mieć możliwość zawarcia małżeństwa lub zalegalizowania związku w inny sposób.

PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Hołownia o związkach partnerskich: prawdopodobnie zagłosuję "za"
Komentarze (6)
MJ
~Maciej Jaworski
18 kwietnia 2024, 08:02
... czytałem gdzieś, że Hołownia kiedyś był ,,inny,, i się zmienił ... stanowczo sie z tym nie zgadzam !!! ... uważam, że zawsze był taki, jaki jest ... Jego wyśrubowane ,,ego,, i mniemanie o sobie samym, nawet te kilkanaście lat temu były dostrzegalne ... zawsze uważał sie za bardziej papieskiego od Papieża i za najmądrzejszego polityka ... gość poprostu lubi być ,,na świeczniku,, i szum wokół siebie robiony przez grona pochlebców ...
MD
~Moby Dick
17 kwietnia 2024, 22:43
A taki był wierzący. Hipokryta
AE
~Anna Elżbieta
17 kwietnia 2024, 17:20
Warto jednak odróżniać małżeństwo od związku osób tej samej płci i w przypadku związku osób tej samej płci nie używać określenia "małżeństwa jednopłciowe", lecz związki jednopłciowe.
MJ
~Maciej Jaworski
18 kwietnia 2024, 10:20
... jednakże tzw ,,związki jednopłciowe,, są grzechem jednoznacznie ... bez względu więc jak nazwiemy grzech - grzechem pozostanie ...
AW
~Artur Wojtkiewicz
17 kwietnia 2024, 15:29
Koncesjonowany katolik.
HM
~Halina Maria
18 kwietnia 2024, 14:46
Przykre. Katolik ? a akceptuje życie w grzechu. Boże Ty wszystko widzisz.