Jan Lityński spoczął na warszawskich Powązkach Wojskowych

Jan Lityński spoczął na warszawskich Powązkach Wojskowych
fot. PAP/Leszek Szymański
KAI / pk

W kościele środowisk twórczych w Warszawie pożegnano dziś Jana Lityńskiego - działacza opozycji w czasach PRL, następnie jednego z liderów Solidarności i posła na Sejm w wolnej Polsce. "Miałem przekonanie, że Bóg istnieje poprzez doświadczenie i kontakt z człowiekiem, w którym po części Boga się rozpoznaje" - cytował jego słowa ks.  Andrzej Luter podczas Mszy św. w kościele przy Placu Teatralnym.

Jan Lityński, uczestnik studenckich wystąpień w marcu 1968,  zmarł 22 lutego w wieku 75 lat. Utonął w Narwi ratując swojego psa, pod którym załamał się lód.

W homilii ks. Luter zaznaczył, że dochodzenie Jana Lityńskiego ku religijności było procesem powolnym i dokonało w efekcie wielu refleksji i rozmów, m.in. z Tadeuszem Mazowieckim, Bohdanem Cywińskim, ks. Janem Zieją czy o. Jackiem Salijem.

Duszpasterz środowisk twórczych wspominał, że Lityński przyjął chrzest w obozie dla internowanych w Białołęce, kiedy miał 35 lat. Sakramentu tego udzielił mu natomiast ks. Jan Sikorski, który przewodniczył dzisiejszej liturgii.

DEON.PL POLECA

Ks. Luter zacytował słowa Lityńskiego: "Uważam, że w chrześcijaństwie najważniejszą rzeczą jest zmartwychwstanie czyli pokonanie śmierci a zatem umiejscowienie się w Absolucie.  (…) Religia i wiara w Boga nie jest czymś całkowicie abstrakcyjnym. Jest to właśnie fakt, który odkrywa się przez drugiego, innego. Nie miałem nigdy żadnych mistycznych doświadczeń i odczuć. Miałem jednak przekonanie, że Bóg istnieje poprzez doświadczenie i kontakt z człowiekiem, w którym po części Boga się rozpoznaje". "To są słowa Jana - chrześcijaństwo w czystej formie" - powiedział ks. Luter.

Jan Lityński spoczął na Powązkach Wojskowych, tuż przy grobach swoich przyjaciół: Jacka Kuronia, Henryka Wujca, Bronisława Geremka, Leszka Kołakowskiego.

Urodzony w 1946 r. Jan Lityński  był organizatorem i uczestnikiem studenckich wystąpień w marcu 1968 r., za co został skazany na 2,5 roku więzienia. Był współzałożycielem "Biuletynu Informacyjnego", pierwszego pisma ukazującego się poza cenzurą. Wielokrotnie aresztowany.

Był członkiem KSS "KOR", a w 1980 r. doradcą władz NSZZ "Solidarność". Autor uchwalonego przez I Zjazd "Solidarności" Posłania do Ludzi Pracy Europy Wschodniej. W 1981 r. w stanie wojennym internowany, a następnie aresztowany.  W 1989 r. uczestnik obrad Okrągłego Stołu. Wybrany do Sejmu RP w 1989 z woj. wałbrzyskiego.

W latach 1989-2001 poseł na Sejm, m.in. przewodniczący Komisji Polityki Społecznej i Komisji Służb Specjalnych. Od 1990 r. w ROAD, następnie w Unii Demokratycznej  i Unii Wolności.

Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą.

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Krzysztof Grzywocz

Czy duchowość może szkodzić?
Gdzie zaczyna się opętanie, a gdzie choroba?
Czy myśli bluźniercze podsyłają nam demony?
Czym różni się zwykły smutek od depresji?

Ksiądz Krzysztof Grzywocz był niewątpliwie jednym z najbardziej...

Skomentuj artykuł

Jan Lityński spoczął na warszawskich Powązkach Wojskowych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.