Kamila Skolimowska, Przybyła, Królak, Chychła...

Kamila Skolimowska, Przybyła, Królak, Chychła...
Przynosili nam radość, odeszli na zawsze... (fot. deon.pl/ŁK)
10 lat temu
PAP / ŁK

Każdego roku żegnamy wybitnych i mniej znanych - sportowców, trenerów, działaczy, dziennikarzy. W ostatnich dwunastu miesiącach odeszli na zawsze m.in. Kamila Skolimowska, Józef Przybyła, Stanisław Królak, Zygmunt Chychła.

"Najbardziej bolesną stratą dla naszego środowiska, i całego polskiego sportu, była śmierć mistrzyni olimpijskiej z Sydney w rzucie młotem Kamili Skolimowskiej. Odeszła od nas w tak młodym wieku, mając zaledwie 26 lat" - powiedział prezes PZLA Jerzy Skucha.

Miesiąc później, 21 marca, zmarł w wieku 64 lat "beskidzki jastrząb" - Józef Przybyła, wybitny skoczek narciarski, uczestnik igrzysk w Innsbrucku oraz Grenoble.

W ostatnim dniu maja wyścig życia zakończył w wieku 78 lat Stanisław Królak. W zawodach kolarskich zadebiutował w 1949 roku i od razu był najlepszy. W 1956 roku, jako pierwszy Polak wygrał Wyścigu Pokoju. Setki tysięcy kibiców wiwatowało na jego cześć. Ten sukces dał mu niesamowitą popularność. "Legenda o Królaku, o jego wyczynach i wynikach sportowych, pozostanie. Odszedł tylko fizycznie" - wspomniał inny wielki kolarz Ryszard Szurkowski.

Pierwszy po wojnie złoty medal olimpijski wywalczył dla Polski w 1952 roku na ringu w Helsinkach Zygmunt Chychła. Niebawem dowiedział się, że jest chory na gruźlicę. Rok później zdobył w Warszawie tytuł mistrza Europy i zakończył karierę. Zmarł we wrześniu w Domu Seniora w Hamburgu. W 2003 roku Rada Gdańska przyznała mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta, w którym urodził się 6 listopada 1926 roku.

Nie na wszystkich grobach zapłoną znicze. W miejscach niedostępnych pozostali na zawsze polscy himalaiści. Do Wandy Rutkiewicz, Zygmunta Andrzeja Heinricha, Jerzego Kukuczki i wielu innych, w kwietniu dołączył Piotr Morawski. Zdobywca sześciu ośmiotysięczników zginął na Dhaulagiri (8167 m), spadając w 25-metrową szczelinę na wysokości 5700 m. Miał 32 lata.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kamila Skolimowska, Przybyła, Królak, Chychła...
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Kamila Skolimowska, Przybyła, Królak, Chychła...
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.