Katastrofa humanitarna w Sudanie. 2,5 miliona ludzi zagrożonych śmiercią

Fot. Depositphotos
PAP / jh

Sudan stoi na krawędzi największej klęski głodu w swojej historii, zagrażając życiu 2,5 miliona osób w ciągu najbliższych czterech miesięcy. Wojna domowa przekształciła ten kraj w epicentrum katastrofy humanitarnej. Mimo skali tragedii, międzynarodowa społeczność nie podjęła wystarczających działań, aby zapobiec nadciągającej katastrofie.

W obliczu eskalującego konfliktu wewnętrznego w Sudanie, który wybuchł w kwietniu 2023 roku, ponad 10 milionów ludzi zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów. Konflikt ten, rozgrywający się między rządową armią (SAF) a paramilitarnymi Siłami Szybkiego Wsparcia (RSF), doprowadził do jednej z największych katastrof humanitarnych, z jakimi kiedykolwiek mierzyła się Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Sudan jest miejscem, gdzie najwięcej dzieci na świecie straciło dach nad głową. Pomimo pilnej potrzeby wsparcia, międzynarodowa reakcja pozostaje niewystarczająca. Dotychczas udało się zebrać jedynie 31% z 2,7 miliarda dolarów, o które apelowała ONZ, aby wesprzeć potrzebujących Sudańczyków.

DEON.PL POLECA

Walki, które trwają między SAF a RSF, mają swoje korzenie w zamachu stanu z 2021 roku, kiedy to wojsko i RSF połączyły siły, by obalić rząd. Jednak plany włączenia RSF do regularnej armii wywołały rozłam, który przerodził się w trwającą do dziś wojnę domową.

Zewnętrzne wpływy i nielegalny handel złotem

W konflikt zaangażowane są również kraje takie jak Turcja, Egipt, Iran, oraz, jak sugeruje "FA", przede wszystkim Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA). Te ostatnie oskarżane są o współfinansowanie czystek etnicznych i szerzącego się głodu w Sudanie, poprzez nielegalny handel złotem. Według danych z 2022 roku, ZEA sprowadziły z Sudanu aż 39 ton złota o wartości 2 miliardów dolarów.

ZEA stały się głównym importerem złota z Afryki, co potwierdza raport organizacji Swissaid, wskazujący na przemycenie do ZEA 405 ton złota w 2022 roku. To nielegalne złoto jest następnie "legalizowane", co porównywane jest do "prania złota".

Propozycje rozwiązania kryzysu

Aby ograniczyć ten proceder konieczne jest wprowadzenie niezależnego obserwatora, który monitorowałby import i handel złotem. Proponowane są również skuteczniejsze sankcje wobec krajów Zatoki Perskiej zaangażowanych w nielegalny obrót złotem.

Działania te mogłyby osłabić RSF i SAF, co mogłoby przyczynić się do zakończenia wojny domowej, będącej główną przyczyną nadciągającej klęski głodu. Nagłośnienie nielegalnych praktyk ZEA przez znane postaci ze świata sportu mogłoby wywrzeć presję na międzynarodową opinię publiczną i przyczynić się do wprowadzenia niezbędnych zmian.

Sudan potrzebuje teraz pilnej pomocy międzynarodowej, aby zapobiec śmierci milionów ludzi z głodu i zakończyć ten tragiczny rozdział w historii kraju.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Katastrofa humanitarna w Sudanie. 2,5 miliona ludzi zagrożonych śmiercią
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.