KE: ponad 618 mln euro w ramach polityki spójności w Polsce na przezwyciężenie skutków pandemii

PAP / kk

Komisja Europejska zatwierdziła zmiany trzech programów operacyjnych polityki spójności w Polsce. Zmiany umożliwią przeznaczenie 618 mln euro na przeciwdziałanie skutkom kryzysu wywołanego koronawirusem w polskiej gospodarce i systemie opieki zdrowotnej.

„Walcząc z pandemią koronawirusa, nie możemy tracić czasu. Nowa elastyczność zasad stosowania polityki spójności oraz szybkie działania Komisji oraz polskich władz regionalnych i krajowych pozwoliły zapewnić bardzo potrzebne środki na walkę z kryzysem, który nas dotyka” - powiedziała unijna komisarz ds. spójności i reform Elisa Ferreira.

Zmiana Programu Operacyjnego (PO) Inteligentny Rozwój 2014–2020 umożliwi udostępnienie 314,5 mln euro z funduszy polityki spójności UE w formie dotacji i pożyczek dla ponad 7200 przedsiębiorstw, które poniosły straty finansowe w wyniku wybuchu epidemii koronawirusa.

Ten sam program zapewni finansowanie w wysokości 71 mln euro na testowanie innowacyjnego rozwiązania w zakresie diagnostyki, terapii i profilaktyki oraz na projekty pilotażowe mające na celu dostosowanie modeli biznesowych przedsiębiorstw oraz wspieranie projektów badawczych.

W ramach PO Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 170 mln euro będzie przeznaczone na wsparcie pracowników służby zdrowia, służb sanitarnych, strażaków, funkcjonariuszy policji, organizatorów zbiorowego transportu publicznego oraz służb zajmujących się bezpieczeństwem ruchu drogowego.

Zmiana Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Wielkopolskiego pozwoli na przeznaczenie 63 mln euro na wsparcie opieki zdrowotnej i pomocy społecznej oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Dla szpitali w regionie już zakupiono 110 respiratorów, 100 łóżek szpitalnych i jednostek intensywnej terapii, 24 tys. litrów płynów do dezynfekcji i ponad 1,5 mln środków ochrony indywidualnej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

KE: ponad 618 mln euro w ramach polityki spójności w Polsce na przezwyciężenie skutków pandemii
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.