Koronawirus w Polsce. Szczepienia i ich skuteczność [HARMONOGRAM]

Koronawirus w Polsce. Szczepienia i ich skuteczność [HARMONOGRAM]
Zdj.: deagreez1/depositphotos.com
5 miesięcy temu
polsatnews/twitter/tkb

Od 5 do 9 maja elektroniczny system rejestracji będzie "uwalniał" możliwość szczepienia dla roczników od 1990 do 2003. Osoby z roczników poniżej 1990 już mogą znaleźć na swoim Internetowym Koncie Pacjenta e-skierowanie, które upoważnia do rejestracji w cyfrowym systemie. Warto zaznaczyć, iż system pozwala nam na wybranie dogodnego terminu oraz preparatu jakim będzie można zostać zaszczepionym.

Narodowy Program Szczepień zbliża się do momentu, gdzie każda osoba powyżej 18 roku życia będzie miała już wystawione swoje indywidualne e-skierowanie na szczepienie przeciwko COVID-19. Eksperci przekonują, iż szczepienie jest jedynym wyjściem z pandemicznej sytuacji, zaś wszystkie potencjalne negatywne skutki zaszczepienia się, jeśli wystąpią, w żadnym stopniu nie przewyższają pozytywnych aspektów, które da człowiekowi szczepionka. Obecnie w Polsce dostępne są szczepionki firm: Pfizer-BioNTech, Moderna, AstraZeneca oraz Johnson&Johnson. Jedynie ostatnia z wymienionych firm oferuje szczepionkę jednodawkową, warto jednak zaznaczyć, iż jest to szczepionka wektorowa oraz, że jej skuteczność obecnie wynosi ok. 66 proc. co w porównaniu ze szczepionkami pozostałych koncernów jest najniższym wynikiem.

Obecnie najwyższą skuteczność wykazuje szczepionka Comirnaty (Pfizer-BioNTech) - ok. 96 proc., następnie Moderna - ok. 94 proc., Vaxzevria (AstraZeneca) - ok. 82 proc. Wszystkie wymienione tutaj wskaźniki skuteczności liczone były po podaniu dwóch dawek oraz odczekaniu odpowiedniego czasu wymaganego przez producentów do wytworzenia przez nasz organizm przeciwciał. Obecnie, jak donoszą lekarze, mogą wystąpić problemy z szczepionkami Johnson&Johnson z uwagi na "wykorzystanie je w majówkę". Poniżej komentarz i informacja przekazana od Tomasza Zielińskiego - lekarza rodzinnego, prezesa LZLR-P, wiceprezesa Porozumienia Zielonogórskiego oraz wiceprezesa Polskiej Izby Informatyki Medycznej.

W środę (05.05) portal polsatnews.pl poinformował o tym, że premier Mateusz Morawiecki jest chętny do współpracy z Danią w.s zakupu od niej szczepionek firmy J&J, które wycofała z obrotu, podobnie jak  w przypadku szczepionki AstraZeneca z uwagi na ryzyko wystąpienia ewentualnej zakrzepicy :"W ostatnich dniach odnotowałem informację, że Dania zdecydowała się wycofać wprowadzenie szczepionki Johnson&Johnson do obrotu na rodzimym rynku. Gdyby Dania zdecydowała się na odsprzedaż części swoich zapasów, Polska jest gotowa odkupić te szczepionki" - zadeklarował szef polskiego rządu w liście do premier Danii.

Poniżej przedstawiamy Państwu najnowszy, zaktualizowany harmonogram szczepień zatwierdzony przez KPRM.

 

Harmonogram szczepień zatwierdzony przez KPRM. Zdj.: michaldworczyk/Twitter.com

Źródło: polsatnews/twitter/tkb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz P. Terlikowski
25,83 zł
36,90 zł

Siedem spojrzeń na granicę życia i śmierci

Współczesna medycyna coraz skuteczniej przedłuża życie. Czym się kierować przy rozwiązywaniu wynikających stąd dylematów? Jak do tych problemów należy podchodzić od strony etycznej i duchowej? Na co powinna...

Skomentuj artykuł

Koronawirus w Polsce. Szczepienia i ich skuteczność [HARMONOGRAM]
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.