Kościół z XIV wieku znika bez śladu. Dziś już wiadomo, co się z nim stało

Kościół z XIV wieku znika bez śladu. Dziś już wiadomo, co się z nim stało
Zdjęcie ilustracyjne (Fot. depositphotos.com/pl)
focus.pl/dm

Pod koniec XIV wieku na tronie Węgier zasiadał Zygmunt Luksemburski. W Wyszehradzie wybudowano Kościół Najświętszej Marii Panny. Przez długi czas nie było wiadomo, gdzie dokładnie został wybudowany. Niedawno odkryto jego pozostałości.

Węgierscy badacze na północy kraju zlokalizowali ruiny zabytkowej budowli pod kortem sportowym - podaje focus.pl.

Natknęli się również na dowody wskazujące na walki prowadzone przed setkami lat. 

Jak podano, główna część wykopalisk rozpoczęła się w marcu 2024, a ich uczestnicy dotarli do szeregu różnych poszlak. Te obejmują między innymi ślady osadnictwa z czasów okupacji osmańskiej, która przypadała na lata 1541-1699. Wśród konkretnych znalezisk wymienia się fałszywe monety, owalny piec oraz miejsce, w którym ktoś został pochowany.

DEON.PL POLECA

Prawdziwy przełom w poszukiwaniach tytułowego kościoła nastąpił, gdy uczestnicy ekspedycji przeprowadzili wykopaliska w obrębie kortu tenisowego. Zlokalizowany niedaleko pałacu królewskiego, w okolicy dawnego klasztoru franciszkanów, kort okazał się skrywać wielką tajemnicę. Co ciekawe, rzeczony klasztor został założony dzięki wsparciu udzielonemu przez Zygmunta Luksemburskiego - podaje focus.pl.

Kościół Najświętszej Marii Panny został zbudowany za panowania Zygmunta Luksemburskiego. Losy budynku zostały przesądzone wraz z tureckim najazdem na dzisiejsze Węgry.

focus.pl/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Przemysław Wysogląd SJ

Poczuj się kochany

Człowiek rozwija się, gdy czuje się kochany. Niestety jednak czasem na skutek różnych bolesnych doświadczeń nie dopuszczamy do siebie prawdy o tym, że jesteśmy warci miłości nie ze względu na to, co...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Kościół z XIV wieku znika bez śladu. Dziś już wiadomo, co się z nim stało
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.