Nietypowa przesyłka z Ukrainy. Były w niej starożytne miecze sprzed czasów Chrystusa

Nietypowa przesyłka z Ukrainy. Były w niej starożytne miecze sprzed czasów Chrystusa
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Depositphotos.com
PAP / mł

Trzy starożytne miecze wykryli w przesyłce pocztowej nadanej w Ukrainie funkcjonariusze lubelskiej Krajowej Administracji Skarbowej. Najstarsze z egzemplarzy datowane są na ok. VII-V wiek p.n.e. Rynkową wartość zatrzymanych zabytków archeologicznych oszacowano na 6 tys. zł.

Rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Lublinie Michał Deruś poinformował w czwartek o tym, że podczas kontroli przesyłki pocztowej nadanej w Ukrainie funkcjonariusze Oddziału Celnego Pocztowego w Lublinie trafili na trzy starożytne miecze.

- Dwa z nich to miecze typu "akinakes" – rodzaj broni obosiecznej, wykonanej z żelaza, charakterystycznej dla kultury Scytów. Okres powstania mieczy datuje się na VII-V wiek przed Chrystusem. W polskich zbiorach znajduje się obecnie jedynie około 10 sztuk tego typu zabytków – zaznaczył rzecznik.

Trzeci z przechwyconych przez celników mieczy jest w typie sarmackim. Powstanie tej broni datuje się na okres od przełomu IV/III wieku przed Chrystusem do IV wieku n.e.

DEON.PL POLECA

- Rynkową wartość zatrzymanych wykopalisk oszacowano na 6 tys. zł. Ostateczną opinię, w tym co do wartości zabytkowej mieczy, wyda niezależny rzeczoznawca – dodał rzecznik lubelskiej KAS.

Za wprowadzanie na terytorium RP dóbr kultury z państwa niebędącego członkiem UE z naruszeniem przepisów prawa grozi nawet do 2 lat więzienia.

PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Marta Łysek

Zło jest bliżej niż ci się wydaje…

Sokółka, mała urokliwa miejscowość na Podlasiu. Spokojne życie mieszkańców przerywa zagadkowe zaginięcie proboszcza. Strach i napięcie potęguje wiadomość, że w okolicy doszło do brutalnej zbrodni.

Grzegorz Sobal, kiedyś...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Nietypowa przesyłka z Ukrainy. Były w niej starożytne miecze sprzed czasów Chrystusa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.