Kraków: A. Dymna i J. Gowin wśród kwestujących na Cmentarzu Rakowickim

Kraków: A. Dymna i J. Gowin wśród kwestujących na Cmentarzu Rakowickim
(fot. Zygmunt Put Zetpe0202 [CC BY-SA 4.0])
PAP / kk

Na najbardziej znanym w Krakowie Cmentarzu Rakowickim we Wszystkich Świętych trwa kwesta, podczas której zbierane są fundusze na odnowę zabytkowych nagrobków. W kwestowanie na ten cel zaangażowali się m.in. aktorka Anna Dymna i wicepremier Jarosław Gowin.

W Krakowie we Wszystkich Świętych od rana trwa 39. zbiórka, z której środki przeznaczone zostaną na odnowę nagrobków. Na Cmentarzu Rakowickim datki na ten cel zbiera Obywatelski Komitet Ratowania Krakowa, a na Cmentarzu Nowym Podgórskim - Stowarzyszenie Podgorze.pl. W poprzednich latach obie organizacje łączyły siły - dzięki zebranym wspólnie środkom wyremontowało łącznie 11 nagrobków.

OKRK szacuje, że ze środków zebranych na Rakowicach, tym razem wyremontuje kilka nagrobków na tamtejszym cmentarzu. Szczególnej opieki wymagają te najstarsze i zabytkowe, którymi nie ma się kto zająć. Datki zbiera kilkudziesięciu wolontariuszy, wśród których, jak co roku, znaleźli się najbardziej znani krakowianie.

"Jestem tutaj już od kilkunastu lat" - powiedział PAP kwestujący na Rakowicach wicepremier Jarosław Gowin. "Staram się przychodzić co roku, bo to jest niezwykła inicjatywa, która buduje poczucie więzi między nami a tymi, którzy odeszli, ale też między nami tutaj, na tym cmentarzu. I myślę, że w całej Polsce" - zaznaczył.

Minister nauki i szkolnictwa wyższego podkreślił, że wiele osób chętnie wspomaga zbiórkę sporymi sumami, ale są też tacy, którzy wrzucają do puszki po 20 gr. "To jest dar serca, który jest równie cenny" - wskazał.

Z kolei aktorka Anna Dymna zapewniła, że coroczna zbiórka jest już bardzo dobrze znaną akcją, w której od wielu lat uczestniczą osoby z całej Polski. "Dla mnie to jest bardzo ważne, bo to znaczy, że ludzie jednak pamiętają o innych. I w sumie jest to bardzo radosne święto, bo nagle (objawia się) cała energia tych ludzi, którzy kiedyś nas urodzili, wychowali, nauczyli nas chodzić po ziemi, kochać, myśleć - nagle wszyscy tu są, bo się o nich cały czas myśli" - podkreśliła aktorka.

Otwarty w styczniu 1803 roku Cmentarz Rakowicki jest jedną z największych i najbardziej znaną krakowską nekropolią. Spoczywa tu wielu znanych Polaków, m.in. Jan Matejko, Helena Modrzejewska, rodziny Estreicherów, Kossaków i Ingardenów, Tadeusz Kantor, Piotr Skrzynecki, Jerzy Bińczycki, Marek Grechuta, Jerzy Nowosielski, Wisława Szymborska i Jerzy Jarocki. W wojskowej części cmentarza znajduje się grób rodzinny Wojtyłów, w którym pochowani są rodzice Jana Pawła II - Karol i Emilia z Kaczorowskich oraz jego brat Edmund.

Mieszkańcy miasta co roku zapalają też znicze pod Pomnikiem Ofiar Komunizmu i Pomnikiem Żołnierzy Września, które znajdują się na Cmentarzu Rakowickim. Pamiętają również o obcych żołnierzach poległych na polskich ziemiach, zarówno z kwatery brytyjskiej, jak i radzieckiej.

W Krakowie jest 12 cmentarzy komunalnych. Na ulicach dojazdowych do najważniejszych nekropolii zmieniona została organizacja ruchu; by ułatwić mieszkańcom dojazd, uruchomione zostały dodatkowe linie tramwajowe i autobusowe.

Najstarszą krakowską nekropolią jest Stary Cmentarz Podgórski, gdzie pochowany został m.in. przywódca Powstania Krakowskiego Edward Dembowski oraz malarz Walery Eliasz-Radzikowski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kraków: A. Dymna i J. Gowin wśród kwestujących na Cmentarzu Rakowickim
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.